کشف پنج گونه جدید جوجه تیغی

با وجودی که از زمان توجه انسان به این موضوع، تعداد زیادی از گونه‌های حیاتی روی زمین شناسایی شده‌اند، اما بسیاری نیز هنوز شناسایی نشده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک تیم بین‌المللی به رهبری دانشمندان موزه «اسمیثسونین» آمریکا موفق شدند پنج گونه جدید جوجه تیغی‌ نرم‌تیغ را شناسایی کنند. این موجودات کوچک و پشمالو شبیه موش هستند، اما دانشمندان می‌گویند که آنها گونه جدیدی از جوجه‌تیغی هستند.
دانشمندان از طریق تجزیه و تحلیل سلول‌های بنیادی و همچنین ویژگی‌های فیزیکی حیوانات توانستند دو گونه کاملاً جدید شناسایی کنند و سه زیرگونه جوجه‌تیغی را به سطح گونه ارتقاء دهند.
این جوج‌ تیغی‌های پوزه‌دراز بومی آسیای جنوب شرقی هستند و تحت عنوان علمی «هایلومیس» شناخته می‌شوند. قبلاً فقط دو گونه از آنها شناخته شده بود، اما اکنون در مجموع هفت گونه از آنها وجود دارد.
محققان 232 نمونه فیزیکی و 85 نمونه بافت هایلومیس را برای تجزیه و تحلیل ژنتیکی جمع‌آوری کردند. برخی نمونه‌ها در جریان تحقیقات میدانی گرد‌آوری شدند، که در مورد پستانداران کوچک می‌تواند بسیار دشوار باشد.
این جوجه‌تیغی‌های کوچک حدود ده سانتیمتر طول دارند. تعقیب چنین موجوداتی در طبیعت کار آسانی نیست، چون مانند اکثر پستانداران کوچک، موجوداتی تیزپا و گریزان هستند. به محض اینکه به این موجودات کوچک نزدیک بشوید، آنها فرار می‌کنند و در لانه‌های خود زیر ریشه‌ها یا میان علف‌های بلند پنهان می‌شوند.
به منظور پر کردن شکاف‌های داده‌ای، پژوهشگران این تیم بین‌المللی تحقیقاتی از نمونه‌های موزه‌ای در مجموعه‌های تاریخ طبیعی اسمیثسونین و آکادمی علوم طبیعی دانشگاه درکسل فیلادلفیا استفاده کردند.
با وجودی که از زمان توجه انسان به این موضوع، تعداد زیادی از گونه‌های حیاتی روی سیاره زمین شناسایی شده‌اند، اما بسیاری نیز هنوز شناسایی نشده‌اند.
تاکنون حدود 6500 گونه شناسایی‌شده پستاندار وجود دارد. پژوهشی که در سال 2018 منتشر شد پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2050 حدود 7342 گونه و تا سال 2100 حدود 8590 گونه پستاندار شناسایی خواهد شد.
به گفته محققان، شناسایی و توصیف دقیق گونه‌های جدید می‌تواند به حفاظت از زیستگاه‌های آنها و همچنین درک منابع بیماری‌هایی که می‌تواند از آنها به انسان‌ها منتقل شود یا بر انسان تأثیر بگذارد، کمک کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید