تورم اتمسفر مریخ در اثر توقف باد خورشیدی

بررسی چند و چون وقایع خورشیدی برای برنامه‌ریزی ماموریت‌های انسانی به مریخ و سیارات دیگر بسیار مهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خورشید پیوسته جریانی از ذرات باردار و میدان‌های مغناطیسی تحت نام «باد خورشیدی» ایجاد می‌کند که بر اتمسفر سیارات فشار می‌آورد و جو آنها را سر جای خود نگاه می‌دارد. شفق‌های مشهور قطبی را نیز همین باد خورشیدی ایجاد می‌کند.
با این وجود، کاوشگر «مِیوِن» سازمان فضانوردی آمریکا «ناسا» که دور مریخ می‌گشت، در دسامبر 2022 متوجه شد که باد خورشیدی به‌طور ناگهانی در اطراف مریخ متوقف شد، که به تورم جو سیاره به ارتفاع هزاران کیلومتر انجامید.
به نظر دانشمندان، خورشید در آن زمان دچار انفجار شدیدی شده بود، که باعث شد بادهای معمول خورشیدی تحت فشار قرار بگیرند و با سرعت بیشتری از منظومه شمسی خارج شوند. این امر به ایجاد خلاء بادی در اطراف مریخ انجاید.
بر اساس مشاهدات کاوشگر میون، در زمانی که این اتفاق افتاد، چگالی ذرات خورشیدی 100 برابر کاهش یافت، که به این معنی است که عملاً هیچ باد خورشیدی در اطراف مریخ وجود نداشت، که باعث شد جو مریخ هزاران کیلومتر متورم شود.
این پدیده غیرعادی را آخرین بار یک ماهواره ناسا در سال 1999 در اطراف زمین مشاهده کرده بود. در آن زمان باد خورشیدی تقریبا به‌طور کامل متوقف شد، که باعث شد اتمسفر زمین پنج برابر بزرگتر از حد معمول خود شود.
بررسی چند و چون وقایع خورشیدی برای برنامه‌ریزی ماموریت‌های انسانی به مریخ و سیارات دیگر بسیار مهم است. دلیلش این است که جو زمین از ما در برابر هجوم تشعشعات خورشیدی محافظت می‌کند، اما فضانوردان در برابر تشعشعات شدید منتج از فوران‌های خورشیدی آسیب‌پذیر هستند.
ناسا قصد دارد به‌زودی تعدادی انسان را به مریخ بفرستد. این سفر دو تا سه سال طول می‌کشد، و در این مدت طولانی فضانوردان مدام در معرض باد و تشعشعات خورشیدی قرار دارند. در مقام مقایسه، فضانوردان معمولاً تنها شش ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌مانند، و طولانی‌ترین پرواز فضایی انسان 437 روز بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید