تودورها چگونه کریسمس را جشن می‌گرفتند؟

: کریسمسِ دوازده‌روزه محبوب‌ترین جشن‌ دوران تودورها بود، به‌طوری که ویلیام شکسپیر نمایشنامه کمدی مشهوری با محوریت آن به نگارش درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امروزه وقتی کریسمس را تصور می‌کنیم، بابا نوئل و درخت کاج و تزئینات و کادو به نظرمان می‌رسد. اما در زمان تودورها، که اولین خاندان سلطنتی مدرن بریتانیا بودند که بسیاری از سنت‌های کریسمس از دوران آنها سرچشمه می‌گیرد، هیچ‌کدام از این‌ها وجود نداشت.
کریسمس در دوران تودورها تعطیلاتی مذهبی بود، و به مدت دوازده روز از 25 دسامبر تا 6 ژانویه جشن گرفته می‌شد. در این مدت همه تعطیل بودند، و تمام کارها، به جز مراقبت از حیوانات، متوقف می‌شدند، و مردم در پایان دوازده روز به سر کار بازمی‌گشتند.
طی این دوازده روز مردم از قوم و خویش و دوستان و همسایگان خود بازدید می‌کردند و پای یا شیرنی خُرده‌ریز می‌خوردند. این پای با سیزده ماده، میوه‌های خشک، ادویه‌جات، ترشی‌جات، و کمی گوشت گوسفند خردشده، که همگی نماد مسیح و رسولان او بودند، پخته می‌شد.
در دوران تودورها نجیب‌زادگان و ثروتمندان کریسمس را پُر و پیمان‌تر جشن می‌گرفتند. بوقلمون، که امروزه یکی غذاهای محبوب در جشن‌های انگلیسی است، اولین بار در سال 1523 در کریسمس طبخ شد، و مشهور است که هنری هشتم از اولین کسانی بود که به مناسبت کریسمس بوقلمون می‌خورد. محبوبیت این پرنده در مدتی کوتاه چنان افزایش یافت که نزدیکی‌های کریسمس که می‌شد، گله‌های بزرگی از آن از شهرستان‌ها به سوی لندن حرکت می‌کردند.
اشراف تودور یک پای کریسمس مشهور هم داشتند که در حقیقت غذایی کاملا گوشتخوارانه بود. این کیک شامل یک بوقلمون پر شده با غاز پر شده با مرغ پر شده با بلدرچین پر شده با کبوتر بود.
کریسمسِ دوازده‌روزه محبوب‌ترین جشن‌ دوران تودورها بود، به‌طوری که ویلیام شکسپیر، دراماتیستی که در عصر آخرین حاکم تودور یعنی ملکه الیزابت اول زندگی می‌کرد، نمایشنامه کمدی مشهوری به نام «شب دوازدهم» با محوریت آن به نگارش درآورد، که هنوز که هنوزه یکی از محبوب‌ترین نمایش‌های اوست و مدام روی صحنه می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size