درباره ماهواره‌های مینیاتوری چه می‌دانیم؟

ماهواره‌های مینیاتوری طی یک دهه اول حیات خود معمولا توسط دانشگاه‌ها یا برنامه‌های تحقیقاتی دولتی به فضا فرستاده می‌شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«کیوب‌سَت» گونه‌ای از ماهواره مینیاتوری است که طی 15 سال اخیر در مدار پایینی زمین مورد استفاده قرار گرفته است، و قرار است به زودی به مأموریت‌های بیناسیاره‌ای فرستاده شود.

این ماهواره‌ها در ابتدا برای آزمایش‌های ارتباطی در مدار زمین به کار می‌رفتند، اما در سال 2018 چند تا از آنها به مریخ فرستاده شدند، و قرار است به زودی تعداد دیگری نیز به ماه و مشتری ارسال شوند.

این ماهواره‌ها مکعب‌های 10 سانتیمتری با جرمی کمتر از 1.33 کیلوگرم هستند، اما امکان ایجاد تغییرات طراحی در آنها وجود دارد. می‌شود آنها را طوری طراحی کرد که شامل دو، سه یا شش مکعب 10 سانتیمتری برای انجام مأموریت‌های پیچیده‌تر باشند.

کیوب‌ست‌ها هزینه پرتاب را به شدت کاهش می‌دهند. آنها وزن زیادی ندارند، که بدین معناست که موشک حامل آنها به سوخت زیادی نیاز ندارد. در اغلب موارد، کیوب‌ست‌ها سوار بر موشک‌های بزرگ به همراه ماهواره‌های بزرگتر به فضا فرستاده می‌شوند، که باعث می‌شود تقریبا هیچ هزینه‌ای برای سفر متقبل نشوند.

شش کیوب‌ست در سال 2003 از سایت فضایی پلستسک روسیه به فضا پرتاب شدند. هزینه پرتاب آنها در آن زمان حدود 40000 دلار شد، که در مقایسه با یک ماهواره معمولی که هزینه پرتابش میلیون‌ها دلار است، بسیار به‌صرفه بود.

آنچه تولید کیوب‌ست را ممکن کرد، مینیاتوریزاسیون مداوم قطعات الکترونیک بود. روند ریزسازی قطعات به ابزارهایی مانند دوربین اجازه می‌دهد تا در کسری از فضایی جای بگیرند که در ابتدای عصر فضا در دهه 1960 مورد نیاز بود.

ماهواره‌های مینیاتوری طی یک دهه اول حیات خود معمولا توسط دانشگاه‌ها یا برنامه‌های تحقیقاتی دولتی به فضا فرستاده می‌شدند. تعداد آنها نیز در ابتدا معدود بود. از سال 2013 پرتاب‌ها به طور تصاعدی افزایش یافت، و از آن زمان ده‌ها ماهواره به فضا فرستاده شده است. بخش تجاری نیز از همان سال شروع به پرتاب کیوب‌ست به فضا کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size