بهبود آسیب شدید مغزی از طریق کاشت الکترود

آسیب مغزی متوسط و شدید باعث می‌شود نورون‌ها یا سلول‌های عصبی بمیرند و مدارهای مغزی قطع شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان اخیرا با استفاده از تکنیکی به نام «تحریک عمیق مغز»، که طی آن در مغز افرادی که آسیب شدید مغزی دیده بودند چند الکترود کاشتند، قادر به بهبود آسیب‌های مغزی آنها شدند.

«آسیب مغزی متوسط و شدید»، که اغلب در اثر جراحت یا شوک به سر به وجود می‌آید، باعث می‌شود نورون‌ها یا سلول‌های عصبی بمیرند و مدارهای مغزی قطع شوند، که منجر به مشکلات شناختی طولانی‌مدت شود. افرادی که از این نوع آسیب‌ها رنج می‌برند، اغلب نمی‌توانند زندگی و کار قبل از آسیب را از سر بگیرند.

دانشمندان امیدوار بودند بتوانند با وارد کردن جریان الکتریکی به بخش‌های اصلی تالاموس، و فعال کردن و بازگرداندن اتصالات بین نورون‌های آسیب‌دیده، بتوانند عملکرد شناختی افراد مبتلا به آسیب مغزی متوسط و شدید را بهبود بخشند.

تیم تحقیقاتی برای این آزمایش چهار مرد و یک زن را انتخاب کردند، و با استفاده از داده‌های تصویربرداری مغز افراد و اطلس تخصصی آناتومیک، برای هرکدام از آنها یک روش درمانی شخصی طراحی کردند.

این پنج نفر، که تمام‌شان حداقل به مدت دو سال با آسیب مغزی دست و پنجه نرم کرده بودند، مورد عمل جراحی قرار گرفتند تا الکترودهایی در نزدیکی تالاموس آنها در هر دو نیمکره مغزی کاشته شود.

پس از انجام عمل جراحی، محققان 14 روز را صرف تنظیم دقیق پارامترهای تحریک برای هر فرد کردند. آنها از ایمپلنت‌ها برای اِعمال جریان الکتریکی با فرکانس 150-185 هرتز برای 12 ساعت در روز به مدت سه ماه استفاده کردند.

برای آزمایش بهبود عملکرد شناختی این پنج نفر، محققان واکنش‌های آنها به رفتارهایی مثل توجه، تغییر وظیفه، و حافظه کاری را ارزیابی کردند. شرکت‌کنندگان باید شماره‌ها یا حروف متوالی که در یک الگوی هندسی خاص ترتیب داده شده بودند را به هم وصل می‌کردند.

در پایان سه ماه، افراد جراحی‌شده بهبود چشمگیری نشان دادند. در مقایسه با عملکرد خود قبل از عمل، شرکت‌کنندگان به‌طور میانگین 30.7 درصد در توجه و 32درصد در سرعت بهبود یافته بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size