کشف گونه جدید مار خوش خط و خال در میانمار

دانشمندان این گونه مار جدید را به نام رودخانه آیه‌یاروادی نامگذاری کرده‌اند، که بزرگترین و یکی از مهمترین روخانه‌های میانمار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جانورشناسان در کشور میانمار در آسیای جنوب شرقی گونه‌ای از مار خوش خط و خال را پیدا کرده‌اند که تا پیش از این مشاهده نشده بود. این مار سبزرنگ در جنگل‌های حرا در مرکز میانمار زندگی می‌کند.

محققان برای اولین بار در جریان بررسی‌های حیات وحش در سال‌های 2000 و 2001 با این مارهای سبز مواجه شدند. این مارها در ابتدا به اشتباه به عنوان گونه‌های شناخته‌شده افعی چاله‌ای برشمرده شدند.

تجزیه و تحلیل دی‌اِن‌اِی آنها اخیرا نشان داد که این‌ها گونه جدیدی از افعی چاله‌ای هستند. دانشمندان به آنها نام «افعی چاله‌ای آیه‌یاروادی» دادند. این مار می‌تواند تا یک متر رشد کند، و دارای پوست فلس‌دار با بافت برجسته و رنگ سبز براق است، و نمونه‌های آن می‌توانند خط و خال‌های بسیار متفاوتی از یکدیگر داشته باشند.

افعی چاله‌ای آیه‌یاروادی در جنگل‌های حرا و دیگر زیستگاه‌های جنگلی دو منطقه ساحلی همسایه به نام‌های یانگون و آیه‌یاروادی یافت می‌شود. این مناطق در 500کیلومتری جنوب نایپیداو، پایتخت این کشور قرار دارند.

دانشمندان این گونه مار جدید را به نام رودخانه آیه‌یاروادی نامگذاری کرده‌اند، که بزرگترین و یکی از مهمترین روخانه‌های میانمار است، و نام آن همزمان مرزهای محدوده توزیع گونه جدید را مشخص می‌کند.

تفاوت‌های ظاهری زیاد افراد مختلف این گونه مارها دانشمندان را شگفت‌زده کرده است. مثلا یک نمونه یافت‌شده بدنی آمبره دارد، پشت سبز خزه‌ای آن به سوی سبز لیمویی می‌رود، و شکمش تقریباً زرد و سفید است.

یکی دیگر خال‌دار است، و فلس‌های سبز متالیک دارد که با فلس‌های سبز جنگلی در هم آمیخته است. یک خط سفید در امتداد پهلوی این مار کشیده شده است، و شکم آن زرد است. زبان دوشاخه‌ این مار به رنگ شیرین‌بیان سیاه است.

نمونه‌هایی از افعی چاله‌ای آیه‌یاروادی مشاهده شده‌اند که فلس‌های سبز آهکی روشن‌ و شکم زرد داشته‌اند. رنگ چشم نمونه‌های یافت‌شده از قرمز تیره تا طلایی متفاوت بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size