خشم فرانسوی‌ها از «ناپلئون» ریدلی اسکات

ناپلئون هرگز به آثار تاریخی مصر تعرض نکرد، و حتی تعداد زیادی خاورشناس اروپایی را برای بررسی این آثار با خود برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیلم حماسی «ناپلئون» به کارگردانی فیلمساز بریتانیایی ریدلی اسکات، و با بازی خواکین فینیکس در نقش ناپلئون بناپارت، و ونسا کربی در نقش همسرش ژوزفین، از 14 نوامبر در پاریس روی پرده رفته و خشم مردم فرانسه را برانگیخته است.

برای روشن شدن موضوع، مجله سینمایی آمریکای «ورایتی» با دو مورخ مشهور فرانسوی به نام‌های پاتریس گینیفی و رومن مارسیلی صحبت کرده است تا دلیل واکنش خصمانه مردم در کشور ناپلئون را درک کند.

گینیفی می‌گوید مشکل اصلی فیلم اسکات انحراف از واقعیت‌های تاریخی نیست. به گفته وی، فیلم «آمادئوس» میلوش فورمن درباره وولفگانگ آمادئوس موتزارت موسیقی‌دان هم چندان به حقایق تاریخی نچسبیده بود، اما به عنوان یک اثر داستانی موفق بود، چون توانست تصویر چندوجهی قابل قبولی از موتزارت ارائه دهد.

در مقابل، به گفته این مورخ فرانسوی، هیچ چیز ناپلئون اسکات درست نیست. یکی از مهمترین موارد این است که ناپلئون وقتی 35 سالش بود امپراطور فرانسه شد، ولی فینیکس 49 سالش است. این باعث شده کاراکتر وی آن نتواند انرژی و طراوت یک ناپلئون جوان‌تر را داشته باشد، و خسته و بی‌حال به نظر می‌رسد.

مورد دیگر مخدوش کردن تاریخ است. اسکات در فیلمش نشان می‌دهد که ناپلئون در هنگام حمله به مصر اهرام باستانی این کشور را بمباران کرد. گینیفی می‌گوید این دروغ محض است، و اضافه می‌کند درست است که ارتش فرانسه در نبرد اهرام بسیاری آدم کشت، اما ناپلئون هرگز به آثار تاریخی این کشور تعرض نکرد، و حتی تعداد زیادی خاورشناس اروپایی را برای بررسی این آثار با خود برد.

مارسیلی نیز می‌گوید که فیلم اسکات تاثیرات مثبت ناپلئون بر جامعه فرانسه را کاملا نادیده می‌گیرد. مثلا درباره ایجاد «قانون ناپلئونی»، معروف به «قانون مدنی 1804»، که قوانین مربوط به حقوق فردی مانند آزادی مذهب را مشخص می‌کند، هیچ نمی‌گوید. به گفته وی، فیلم اسکات مثل «تُفی به صورت فرانسوی‌ها» است.

گینیفی می‌گوید آخرین فیلم تاریخی ساخت هالیوود که واکنش‌های تندی در فرانسه برانگیخت، «مصائب مسیح» ساخته مل گیبسون بود، اما واکنش‌های منفی به ناپلئون اسکات بسیار بیشتر از آن بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size