سوراخ شدن «نای» در اثر نگه داشتن عطسه

افراد بابت نگه داشتن عطسه دچار شکستگی دنده‌، پارگی پرده گوش، و حتی پاره شدن مویرگ‌های مغز شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در اولین مورد آسیب‌شناختی که تاکنون در جهان ثبت شده است، یک مرد 30 ساله در بریتانیا پس از آنکه جلوی عطسه خود را با بستن دهان و کیپ کردن بینی گرفت، دچار پارگی نای شد و مجبور شد مدتی در بیمارستان بستری شود.

بر اساس گزارش‌ها، این مرد سابقه تب یونجه داشته است. یک روز حین رانندگی، وقتی احساس می‌کند که قرار است چندین عطسه پیاپی بزند، تصمیم می‌گیرد دهانش را بسته و بینی‌اش را کیپ نگه دارد تا جلوی بروز عطسه را بگیرد.

او بلافاصله احساس درد شدید در گردن می‌کند، که مجبورش می‌کند به اورژانس مراجعه کند. پزشکان در اورژانس متوجه تورم و سفتی در گردن این مرد شدند، و او را به سی‌تی‌اسکن و ام.‌آر.آی فرستادند.

نتایج آزمایش‌ها و تصویربرداری‌ها نشان داد که نای مرد سوراخ شده است. این نوع آسیب معمولاً در اثر ضربات فیزیکی یا حوادث جراحی یا لوله‌گذاری برای تنفس یا تغذیه ایجاد می‌شود، و بنابراین مورد مذکور اولین نمونه ثبت‌شده در اثر عطسه است.

موارد جدی‌تر سوراخ شدن نای می‌تواند جریان هوا را قطع کند و درمانش نیاز به جراحی فوری دارد. اما از آنجایی که به نظر می‌رسید مرد بریتانیایی حالش خیلی وخیم نیست، پزشکان او را دو روز در بیمارستان بستری کردند و به او مسکن و داروهای ضدآلرژی دادند. معاینات پیگیری پنج هفته بعد نشان داد که او کاملاً بهبود یافته است.

نگه داشتن عطسه توسط این مرد بریتانیایی به خیر گذشت، و او با آسیبی نسبتا کوچک درس بزرگی گرفت، و به پزشکان قول داد که دیگر هرگز سعی نکند جلوی عطسه‌اش را بگیرد.

اما پزشکان هشدار می‌دهند که نگه داشتن عطسه در مواردی می‌تواند به آسیب‌های جدی و خطرناک بینجامد. بر اساس گزارش‌ها، افراد بابت این عمل دچار شکستگی دنده‌، پارگی پرده گوش، و حتی پاره شدن مویرگ‌های مغز شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size