استفاده «متا» از مطالب دارای کپی‌رایت برای آموزش هوش مصنوعی

شخصی که مجموعه داده‌های آموزش لاما را جمع‌آوری کرده، گفته است که از 196640 کتاب برای این کار استفاده کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم هشدار وکلای «متا پلتفرمز» درباره خطرات قانونی استفاده از مطالب دارای کپی‌رایت، بر اساس شکایتی که اخیرا در دادگاهی در آمریکا مطرح شد، این کمپانی به‌طور غیرقانونی از هزاران کتاب دارای کپی‌رایت برای آموزش مدل‌ هوش مصنوعی خود به نام «لاما» استفاده کرده است.

به گزارش «رویترز»، سارا سیلورمن کمدین، مایکل چابون برنده جایزه پولیتزر، و تعدادی دیگر از افراد برجسته اخیرا از مالک «فیسبوک» و «اینستاگرام» شکایت کردند که از آثارشان بدون اجازه آنها برای آموزش لاما استفاده کرده است.

شرکت‌های فناوری امسال با انبوهی از شکایت‌های حقوقی از سوی سازندگان محتوا مواجه شده‌اند که آنها را متهم می‌کنند که آثار محافظت‌شده تحت کپی‌رایت را برای ساختن مدل‌های هوش مصنوعی مولد خود مورد سوءاستفاده قرار داده‌اند.

اگر این شکایت‌ها در دادگاه پیروز شوند، این امر می‌تواند صنعت هوش مصنوعی را از شدت و حدت بیندازد، چرا که شرکت‌های پشت این مدل‌ها را مجبور می‌کند به هنرمندان، نویسندگان و سایر سازندگان محتوا برای استفاده از آثارشان غرامت‌های سنگین بپردازند.

در عین حال، قوانین جدیدی که اروپا برای چارچوب دادن به صنعت هوش مصنوعی در حال تنظیم آنهاست، می‌تواند شرکت‌ها را مجبور کند تا منابع داده‌هایی که برای آموزش مدل‌های خود استفاده می‌کنند را فاش کنند، که به‌طور بالقوه آنها را در معرض خطرات قانونی بیشتری قرار می‌دهد.

متا اولین نسخه از مدل زبانی هوش مصنوعی خود را در فوریه امسال منتشر کرد. بر اساس شکایت جدید، شخصی که مجموعه داده‌های آموزش لاما را جمع‌آوری کرده، گفته است که از 196640 کتاب برای این کار استفاده کرده است. متا اطلاعات نسخه دوم لاما که آن را تابستان امسال به بازار فرستاد را فاش نکرد.

استفاده از لاما 2 برای شرکت‌هایی با کمتر از 700 میلیون کاربر فعال در ماه رایگان است. انتشار این مدل به‌عنوان انقلابی بالقوه در بازار نرم‌افزارهای مولد هوش مصنوعی تلقی می‌‌شود، و برای «گوگل» و «اوپن اِی‌آی» که برای استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی خود پول می‌گیرند، تهدیدی به حساب می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید