«چاناکاله 1915»؛ طولانی‌ترین پل معلق جهان بین آسیا و اروپا

این پل به نام سال پیروزی دریایی مهم امپراطوری عثمانی در برابر بریتانیا و فرانسه در جریان جنگ جهانی اول نامگذاری شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«پل چاناکاله 1915»، که در مارس 2022 افتتاح شد، با طول 2023 متر طولانی‌ترین پل معلق جهان است، و از روی آبراه داردانل در جنوب دریای مرمره می‌گذرد و سواحل آسیایی و اروپایی ترکیه را به هم متصل می‌کند.

این پل به نام سال پیروزی دریایی مهم امپراطوری عثمانی در برابر بریتانیا و فرانسه در جریان جنگ جهانی اول نامگذاری شده است. تا قبل از افتتاح چاناکاله، «آکاشی کایکیو» در ژاپن با طول 1992 متر طولانی‌ترین پل معلق جهان بود.

برج‌های قرمز 318 متری پل چاناکاله 1915 که سطح فولادی پل از آنها آویزان است، همچنین این پل را به بلندترین پل معلق جهان تبدیل می‌کنند. ساختار پل معلق به شکلی است که سطح پل که محل عبور وسایل نقلیه است، از طریق کابل‌های کششی از برج‌هایی که روی دریا یا رودخانه ساخته شده‌اند، آویزان می‌شود.

هر روز حدود 45000 وسیله نقلیه از روی پل چاناکاله 1915 به سوی آسیا یا اروپا عبور می‌کنند، و این پل از زمان افتتاح خود نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری و فعالیت‌های تجاری در ترکیه و کشورهای همسایه داشته است.

سازندگان برای ساخت این پل، که چندین سال طول کشید، با مسائل مختلفی شامل چالش‌های طراحی برای مقاومت در برابر بادهای قوی و زمین‌لرزه‌های شدید دست و پنجه نرم کردند.

برای حفظ پایداری آیرودینامیکی این پل، مهندسان یک حفاظ دوجداره برای آن طراحی کردند. فاصله آب دریا تا کف پل 70 متر است، که به کشتی‌های کانتینردار و کشتی‌های جنگی با برج‌های بلند اجازه عبور آسان را می‌دهد.

پل چاناکاله 1915 تنها پل زمینی بین سواحل آسیایی و اروپایی ترکیه نیست. تا پیش از افتتاح آن، چندین پل روی تنگه بسفر در شمال دریای مرمره و همچنین دو تونل زیرآبی برای اتصال دو سوی دریا وجود داشت. با این حال، پل روی داردانل جدیدترین گذرگاه آسیایی-اروپایی ترکیه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید