مصرف بیش از حد گوشت به یکی از عوامل گرمایش زمین تبدیل شده است

جایگزینی گوشت با جایگزین‌های گیاهی می‌تواند تا سال 2050 انتشار گازهای گلخانه‌ای با منشاء دامداری و کشاورزی را 31 درصد کاهش دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بشر هر ساله حدود 360 میلیارد کیلوگرم گوشت مصرف می‌کند. با این مقدار گوشت می‌شود 28 میلیون کامیون را پر کرد. گوشتخواری زیاد بشر، به ویژه در کشورهای صنعتی، به یکی از عوامل گرمایش سیاره زمین تبدیل شده است.

پرورش دام زمین‌های باز زیادی را به خود اختصاص می‌دهد، که در شرایط دیگری می‌توانستند به عنوان جذب‌کننده کربن عمل کنند. احشام خود نیز گاز متان زیادی تولید می‌کنند که گرما را جذب می‌کند. از سوی دیگر، کودی که کشاورزان برای تولید غذای گیاهی احشام استفاده می‌کنند، اکسید نیتروژن آزاد می‌کند که خود از عوامل گرمایش سیاره است.

بر این اساس، بسیاری می‌گویند که بشر باید کلا دست از گوشت خوردن بکشد. اما کارشناسان می‌گویند که اگر انسان تصمیم بگیرد به‌یکباره دست از گوشت خوردن بکشد، آشوبی ایجاد می‌شود که دنیا را بر هم می‌زند.

دام حدود 40 درصد تولیدات غذایی کشورهای ثروتمند و 20 درصد غذای کشورهای فقیر را تشکیل می‌دهد، و از نظر تغذیه‌ای و اقتصادی برای 1.3 میلیارد نفر در سراسر جهان حیاتی است. یک‌سوم پروتئین و تقریباً یک‌پنجم کالری که مردم در سراسر جهان به دست می‌آورند، از حیوانات تامین می‌شود.

حذف یک‌شبه دام، بسیاری از مردم را از مواد مغذی ضروری محروم می‌کند، به ویژه در مناطقی مانند جنوب آسیا و آفریقای جنوب صحرا، جایی که گوشت بخشی کوچک اما مهم از رژیم غذایی نشاسته‌ای مردم معمولی را تشکیل می‌دهد.

غذاهای حیوانی سرشار از ویتامین B12، ویتامین A، کلسیم و آهن هستند. به همین دلیل است که محققان می‌گویند ادامه دسترسی به گوشت، شیر و تخم مرغ برای سالم نگه داشتن مردم در کشورهای با درآمد کم و متوسط، در حال حاضر که گزینه‌های گیاهی مغذی به سختی به دست می‌آیند، امری حیاتی است.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که نه تنها حذف فوری، که حتی حذف تدریجی گوشت نیز راه حل ایده‌آلی برای مقابله با بحران اقلیمی نیست. در عوض، آنها توصیه می‌کنند که بهتر است بشر به تدریج مصرف گوشت را به نصف برساند. جایگزینی گوشت با جایگزین‌های گیاهی می‌تواند تا سال 2050 انتشار گازهای گلخانه‌ای با منشاء دامداری و کشاورزی را 31 درصد کاهش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size