رویداد نجومی نادر؛ ستاره درخشان «ابط الجوزا» امروز 12 ثانیه ناپدید می‌شود

به گفته دانشمندان این رویداد نادر، فرصتی برای کسب اطلاعاتی جدید در مورد این سیارک و ستاره ابط الجوزا، مانند اندازه آن و نحوه حرکت گاز یونیزه اطراف این ستاره در حال مرگ خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گفته اخترشناسان، پیش‌بینی می‌شود ابط الجوزا، دهمین ستاره درخشنده قابل مشاهده از زمین، دوشنبه 20 آذر در رویدادی تاریخی که تنها «یک بار در طول عمر» اتفاق می‌افتد، برای مدتی کوتاه ناپدید شود.

به گزارش روزنامه «ایندیپندنت»، ناظران آسمان که در بخش خاصی از جنوب اروپا و در سراسر اقیانوس اطلس تا باهاما، جنوب فلوریدا و بخشی از مکزیک زندگی می‌کنند، ابط الجوزا، ستاره درخشان شانه صورت فلکی شکارچی را خواهند دید که با عبور سیارک لیونا از برابر آن، کم‌نور و برای 7 تا 12 ثانیه ناپدید می‌شود.

در حالی که این سیارک، بخشی از نور ستاره را مسدود خواهد کرد، پیش‌بینی شده که نور باقیمانده به رصدخانه‌های زمینی، فرصت دریافت آن را بدهد.

«ابط‌ الجوزا»، یکی از 10 ستاره درخشنده‌تر آسمان که در فاصله 670 سال نوری از زمین قرار دارد، در سال‌های اخیر به دلیل نوسان درخشندگی و نگرانی از در آستانه انفجار بودن آن، توجه‌ها را به خود معطوف کرده است.

البته مشاهدات بعدی نشان داد که این ستاره ابرسرخ، از چنین پایانی، بسیار فاصله دارد و دانشمندان همچنان می‌کوشند به تخمینی از حجم کنونی و دیگر ویژگی‌های ستاره ابط الجوزا دست یابند.

به گفته پژوهشگران، عبور سیارکی از مقابل ستاره‌ای به این بزرگی، اتفاقی بسیار نادر است و تنها هر چند دهه یک‌بار می‌توان آن را از زمین مشاهده کرد.

بخش‌هایی از اروپا از جمله ایتالیا و اسپانیا در تدارک رصد این رویداد نجومی هستند. به گفته دانشمندان این رویداد نادر، فرصتی برای کسب اطلاعاتی جدید در مورد این سیارک و ستاره ابط الجوزا، مانند اندازه آن و نحوه حرکت گاز یونیزه اطراف این ستاره در حال مرگ خواهد بود.

در صورت مساعد بودن شرایط جوی، ستاره‌شناسان امیدوارند بتوانند از سطح ابط الجوزا تصویربرداری کنند و از چگونگی ایجاد بادها در محیط ستاره‌ای آن، مطلع شوند.

این مشاهدات همچنین به تعیین اندازه و شکل سیارک و درک فعالیت سلول‌های بار حرارتی بزرگ ابط الجوزا که باعث درخشش و تیرگی ستاره به مدت چندماه می‌شود، کمک خواهد کرد و چه‌بسا بتواند، نحوه ایجاد ستاره‌های جدید از بقایای ستارگان درحال مرگ را آشکار سازد.

به گفته کارشناسان با توجه به این که ابط الجوزا یکی از درخشان‌ترین ستارگان آسمان است، ناظران آسمان صرفا به تجهیزات عادی برای رصد عبور سیارک از برابر آن نیاز دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size