«ارباب و فرمانده»؛ شاهکار سینمای اکشن بیست ساله شد

پیتر ویر در یکی از بهترین نمونه‌های اقتباس سینمایی آثار ادبی اکشن، دنیای دریانوردی قرن هجدمی و نوزدهمی داستان را بازسازی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«ارباب و فرمانده: آن سوی جهان»، شاهکار سینمای اکشن به کارگردانی پیتر ویر، که بر اساس مجموعه داستان‌های دریانوردی به قلم نویسنده شهیر انگلیسی پاتریک اوبراین ساخته شده است، امسال بیست ساله شد.

این مجموعه داستان‌ها، که اوبراین در هنگام مرگ خود در سال 2000 بیست جلد تمام و یکی ناتمام از آنها را باقی گذاشت، ماجراهای جک اوبری، ناخدای نیروی دریایی بریتانیا، به همراه دوستش استیون ماتورین، پزشک، طبیعی‌دان، و گهگداری جاسوس، در دوران جنگ‌های ناپلئونی را روایت می‌کند.

ویر، کارگردان استرالیایی، در یکی از بهترین نمونه‌های اقتباس سینمایی آثار ادبی اکشن، دنیای دریانوردی قرن هجدمی و نوزدهمی ارباب و فرمانده را بازسازی کرده است. در جریان فیلم، ناو کوچک بریتانیایی به نام «سورپرایز» در تعقیب و گریز مدام با رزمناو فرانسوی «آشرون» در آب‌های اقیانوس اطلس و آرام است.

راسل کرو نقش اوبری و پل بتانی نقش ماتورین را بازی می‌کنند. این‌ها دوستانی هستند که وضعیت دشوار زندگی روی یک کشتی جنگی گهگداری رابطه آنها را دچار تنش می‌کند و بعضا به درگیری میان آنها می‌انجامد، اما هر دو نفر معمولا بعد از پایان تنش‌ها با هم آشتی می‌کنند و ویولن و ویولن سل می‌نوازند.

ارباب و فرمانده هنگامی که در سال 2003 اکران شد، مورد تحسین مخاطبان و منتقدان قرار گرفت، نامزد ده جایزه اسکار شد، و دو مورد را برد. اما ساخت این فیلم بسیار گران تمام شد، و در برابر 150 میلیون دلار هزینه تولید، تنها حدود 210 میلیون دلار درآمد کسب کرد، که باعث شد برای سازندگانش سودآور نباشد.

در سال 2005، هنگامی که فیلم‌های ابرقهرمانانی تازه در حال ظهور بودند، ویر اعلام کرد با وجود محبوبیت ارباب و فرمانده بعید است دنباله‌ای بر آن ساخته شود، چرا که گیشه وضعیت ساخت دنباله‌‌های سینمایی را تعیین می‌کند. و بدین ترتیب با وجود علاقه کرو به ایفای نقش کاپیتان جک برای بار دوم، این امر میسر نشد.

با این حال، هر از چند گاهی اخباری از هالیوود به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه قسمت دوم ارباب و فرمانده ممکن است ساخته شود. کرو هنوز علاقمند به بازی در نقش جک است، اما از آنجایی که ویر چند سالی است خودش را بازنشسته کرده، کارگردانی فیلم را باید فرد دیگری بر عهده بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size