فعالیت خورشیدی احتمالاً در سال آینده به اوج ‌می‌رسد

لکه‌های خورشیدی بعضا هم‌اندازه زمین هستند، در حالی که میدان مغناطیسی آنها حدود 10000 برابر قوی‌تر از میدان مغناطیسی زمین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان رابطه جدیدی میان میدان مغناطیسی خورشید و چرخه ظهور لکه‌های خورشیدی کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد شدت فعالیت «چرخه خورشیدی 25»، چرخه‌ای از لکه‌های خورشیدی که هم‌اینک در حال توسعه است، احتمالاً طی یک سال آینده به اوج می‌رسد.

خورشید از گاز یونیزه‌شده داغ معروف به پلاسما ساخته شده است. جریان‌های عظیم پلاسما و جریان‌های همرفتی، فعالیت‌های مغناطیسی درون خورشید را ایجاد می‌کنند، و تاثیرات آنها در قالب لکه‌های سیاه روی سطح خورشید آشکار می‌شوند. این لکه‌ها بعضا هم‌اندازه زمین هستند، در حالی که میدان مغناطیسی آنها حدود 10000 برابر قوی‌تر از میدان مغناطیسی زمین است.

بعضی اوقات میدان مغناطیسی این لکه‌های خورشیدی در اثر عواملی مختل می‌شود، که به ایجاد طوفان‌های مغناطیسی خورشیدی یا فوران جرم تاجی می‌انجامد. این طوفان‌ها انرژی بسیار زیادی آزاد می‌کنند و مقادیر زیادی پلاسمای مغناطیسی را به فضا می‌فرستند.

مکس والدمِیِر، ستاره‌شناس سوئیسی، در سال 1935 کشف کرد که هرچه سرعت توسعه لکه‌های خورشیدی بیشتر باشد، قدرت مغناطیسی آنها بیشتر می‌شود، و بدین ترتیب چرخه‌های خورشیدی قوی‌تر زمان کمتری برای اوج گرفتن لازم دارند.

پژوهشی جدید معلوم کرده است که کاهش فعالیت میدان مغناطیسی دینام خورشیدی نیز با افزایش چرخه فعالیت‌ لکه‌های خورشیدی ارتباط دارد. کشف جدید، اثر والدمیر را تکمیل می‌کند، و نشان می‌دهد که دو مؤلفه اصلی میدان مغناطیسی خورشید را به هم مرتبط می‌کنند.

کشف جدید از این نظریه حمایت می‌کند که توسعه لکه‌های خورشیدی برای عملکرد دینام خورشیدی لازم است. بر این اساس، دانشمندان مشاهدات مربوط به تضعیف میدان مغناطیسی دینام خورشیدی را با مشاهدات لکه‌های خورشیدی ترکیب کردند تا نقطه اوج چرخه مذکور را پیش‌بینی کنند.

تجزیه و تحلیل آنها نشان داد که چرخه خورشیدی 25 به احتمال زیاد در اوایل سال 2024 به اوج فعالیت خود می‌رسد. بر اساس خطای احتمالی محاسبه، این چرخه ممکن است تا سپتامبر 2024 به اوج برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size