ریزپلاستیک‌های درون ابرها می‌توانند بر آب و هوا تأثیر بگذارند

نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از ابرهای متراکم و کم‌ارتفاع مقادیر بیشتری ریزپلاستیک در خود داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید نشان داد که ریزپلاستیک‌هایی که درون ابرهای کوهستانی یافت می‌شوند، علاوه بر تاثیری که روی شکل‌گیری گونه‌های ابر می‌گذارند، می‌توانند آب و هوا را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

دانشمندان اخیرا ذرات پلاستیکی را در نمونه‌های ابر جمع‌آوری شده از بالای کوهی در شرق چین کشف کردند. پس از آزمایش این نمونه‌ها در آزمایشگاه، آنها شواهدی پیدا کردند که نشان می‌دهد این ریزگردها به‌طور بالقوه می‌توانند بر تشکیل ابر و تغییرات آب و هوایی تأثیر بگذارند.

پس از آگاهی از بررسی‌های مشابهی که طی سالیان اخیر در ژاپن انجام شده است، دانشمندان چینی تصمیم گرفتند ابرهای اطراف کوه تای، نزدیک به مناطق پرجمعیت شرقی چین، و مکانی مهم از نظر فرهنگی، را به دنبال ریزپلاستیک‌ها جستجو کنند. آنها در تابستان 2021 موفق شدند 28 نمونه مایع جمع‌آوری کنند.

به جز چهار نمونه، باقی نمونه‌ها حاوی ریزپلاستیک بودند. این نمونه‌ها حاوی پلاستیک‌های متداول مانند پلی اتیلن ترفتالات، پلی پروپیلن، و پلی اتیلن بودند. نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از ابرهای متراکم و کم‌ارتفاع مقادیر بیشتری ریزپلاستیک در خود داشتند.

غلظت پلاستیک‌های موجود در نمونه‌های کوه تای به‌طور کلی کم‌تر از نمونه‌هایی بود که از هوای مناطق شهری جمع‌آوری شده بودند، اما بسیار بیشتر از آنهایی بود که در بارندگی‌های دور از مناطق شهری و مناطق قطبی دوردست یافت شده بود. ذرات پلاستیکی کهنه‌تر، سخت‌تر و کوچکتر بودند، و در مقایسه با ریزپلاستیک‌های تازه‌تر حاوی سرب، جیوه، و اکسیژن بودند.

دانشمندان چینی دریافتند که قرار گرفتن ریزپلاستیک‌ها در شرایط ابرمانند، یعنی در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش و آب فیلترشده، می‌تواند خواص آنها را تغییر دهد. آنها شواهدی پیدا کردند که نشان می‌دهد ابرها می‌توانند پس از رسیدن به مناطقی از اتمسفر که در معرض نور خورشید قرار دارد، ساختار میکروپلاستیک‌ها را تغییر دهند، و بر شکل‌گیری ابرها و آب هوا تأثیر بگذارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size