«پرنسس مونونوکه»؛ فیلمی که مسیر میازاکی را عوض کرد

مرد جذامی به آشیتاکا: «زندگی سراسر رنج است. دشوار است. جهان نفرین‌شده است. و با این وجود هنوز هم می‌شود بهانه‌ای برای زندگی پیدا کرد.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آخرین اثر هایائو میازاکی، انیماتور افسانه‌ای ژاپنی، تحت عنوان «پسر و حواصیل» ماه دسامبر در آمریکا اکران می‌شود. در مطلب پیش رو با بررسی «پرنسس مونونوکه»، اثری که مسیر فیلمسازی میازاکی را عوض کرد، به استقبال پسر و حواصیل می‌رویم.

میازاکی در دهه 1980 شهرت خود را مدیون انیمیشن‌های زیبا و پُرجزئیات خود بود که آنها را برای کودکان و نوجوانان تولید می‌کرد. درون‌مایه این کارتون‌ها عموما طبیعت‌دوستی و مهربانی با دیگران بود. اما در دهه ‌1990 رویکرد میازاکی بسیار تغییر کرد.

از یک سو او می‌خواست تصویر جدی‌تری از کار خود به مخاطبانش ارائه دهد، و از سوی دیگر مجموعه اتفاق‌هایی که در دنیا روی داده بود، باعث شد تا میازاکی خوش‌بینی سابق خود را از دست بدهد. در این زمان او احساس پوچی معنوی می‌کرد، و می‌خواست این احساس را در آثارش به نمایش بگذارد.

پرنسس مونونوکه (1997) نتیجه همین تغییر احوال میازاکی بود. داستان این انیمه در نسخه‌ای تخیلی از قرن چهاردهم ژاپن می‌گذرد. آشیتاکا، شاهزاده جوانی که یک خدای گراز جنگل در حال مرگ او را نفرین کرده است، مجبور می‌شود خانه و کاشانه‌اش را ترک کند و به سفر بی‌بازگشت برود تا بلکه بتواند نفرین را باطل کند.

آشیتاکا در سفرش با انواع و اقسام افراد و موجوداتی آشنا می‌شود که هرکدام اهداف پیچیده خود را دارند. تقریبا هیچ‌کدام از آنها را نمی‌توان به‌طور دقیق به عنوان کاراکتر «خوب» یا «بد» طبقه‌بندی کرد. آشیتاکا در برخورد با این کاراکترها هم خودش رشد می‌کند، و هم به آنها می‌آموزد که می‌توانند دنیا را جور دیگری ببینند.

پرنسس مونونوکه در ژاپن پدیده شد. این انیمه بیش از 160 میلیون دلار در سینما فروش کرد، و میازاکی را بیش از پیش به شهرت و ثروت رساند، به‌طوری که آثارش مورد توجه غربیان نیز قرار گرفت و چندی بعد جهانی شد. از آن زمان، درون‌مایه‌های پیچیده و بعضا تیره بخشی از آثار میازاکی مانده است.

با این حال، پیام نهایی آثار میازاکی عموما امیدوار ماندن به آینده است. چنانکه مرد جذامی به آشیتاکا می‌گوید: «زندگی سراسر رنج است. دشوار است. جهان نفرین‌شده است. و با این وجود هنوز هم می‌شود بهانه‌ای برای زندگی پیدا کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size