درباره جنبش نئورئالیسم سینمای ایتالیا چه می‌دانیم؟

نئورئالیست‌ها با تصویر کردن محرومیت‌های جامعه ایتالیای بعد از جنگ، سینما را به ابزاری برای نقد و تغییر اجتماعی تبدیل کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«نئورئالیسم» یکی از مهمترین جنبش‌های محتوایی و زیبایی‌شناختی تاریخ سینماست که در خلال جنگ جهانی دوم در ایتالیا آغاز شد و حدود یک دهه ادامه داشت. این جنبش تاثیرات بسیاری بر سینما در سراسر جهان گذاشته است.

بین سال‌های 1942 و 1951، فیلمسازانی مثل لوکینو ویسکونتی، روبرتو روسلینی، و ویتوریو دسیکا، با استفاده از بازیگران غیرحرفه‌ای و ابزارهای موجود در کشور جنگ‌زده، تلاش کردند فیلم‌هایی بسازند که زندگی دشوار مردم معمولی را تصویر می‌کرد.

نئورئالیست‌ها، که برخی‌شان مانند ویسکونتی در رفاه متولد شده بودند، و برخی دیگر مثل دسیکا در فقر زندگی کرده بودند، با تصویر کردن محرومیت‌های جامعه ایتالیای بعد از جنگ، سینما را به ابزاری برای نقد و تغییر اجتماعی تبدیل کردند.

نقش شخصیت‌های طبقه پایین فیلم‌های نئورئالیست‌ها را نه ستارگان مشهور سینما، که آدم‌های معمولی بازی می‌کردند. مثلا، بازیگر کاراکتر اصلی یکی از مهمترین آثار سینمای نئورئالیست، «دزد دوچرخه» دسیکا، لامبرتو ماجورانی بود که یک کارگر کارخانه ذوب‌آهن بود.

«وسوسه» (1943) ویسکونتی را آغازگر جنبش نئورئالیستی در سینمای ایتالیا می‌دانند. این فیلم یک تریلر جنایی است که به بررسی اوضاع و احوال شخصیت‌های داستان می‌پردازد. دیگر آثار شاخص جنبش نئورئالیست «رم، شهر بی‌دفاع» (1945)، «زمین می‌لرزد» (1948)، «آلمان، سال صفر» (1948)، و «اومبرتو دی» (1952) هستند.

این جنبش از اواسط دهه پنجاه میلادی شروع به افول کرد. روی آوردن فیلمسازان این جنبش به رویکردهای متفاوت با آنچه تا آن زمان کرده بودند، مانند فانتزی و کمدی، دلیل اصلی افول آن شد. ظهور فدریکو فلینی در عرصه سینمای ایتالیا را نقطه پایان رسمی نئورئالیسم در سینمای این کشور می‌دانند.

با این وجود، جنبش نئورئالیسم طی کمتر از یک دهه‌ای که در اوج بود، آثاری از خود بر جای گذاشت که هنوز که هنوزه جزو برترین فیلم‌های تاریخ سینمای جهان شناخته می‌شوند.

موج نوی فرانسه و هنگ‌کنگ، سینمای رئالیستی اجتماعی آمریکا و بریتانیا، ساتیاجیت ری در هند، مارتین اسکورسیزی، عباس کیارستمی، و جعفر پناهی همگی به شیوه‌های مختلف از نئورئالیست‌ها الهام گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size