پژوهش جدید: وایکینگ‌ها از آمریکای شمالی چوب وارد می‌کردند

با بررسی ساختار سلولی چوب، دانشمندان متوجه شدند که تقریباً یک‌چهارم چوب پروژه‌های ساختمانی گرینلند از آمریکای شمالی آمده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید نشان داد که وایکینگ‌ها نه تنها صدها سال قبل از کریستوف کلمب به قاره آمریکا سفر کرده بودند، بلکه پیوسته به آمریکای شمالی رفت و آمد داشتند، و از آنجا منابع طبیعی شامل چوب برای ساخت و ساز وارد می‌کردند.

محققان دانشگاه ایسلند بر این باورند که وایکینگ‌های مهاجر به گرینلند، در دوران حیات خود در این جزیره بزرگ از 985 تا 1450 میلادی، برای ساخت کشتی و پروژه‌های بزرگ ساختمانی از شمال اروپا و آمریکای شمالی چوب می‌آوردند.

بر این اساس، وایکینگ‌ها به‌مدتی طولانی برای چند سده مدام به آمریکای شمالی سفر می‌کردند، درخت‌های بزرگ جایی که امروزه کانادا و شمال شرقی ایالات متحده است را قطع می‌کردند، و با خود به گرینلند می‌بردند.

دانشمندان در گرینلند در میان آثار وایکینگ‌ها چوب «کاج» و «شوکران» پیدا کرده‌اند که بومی این جزیره نیستند. اینکه وایکینگ‌ها حدود هزار سال پیش از چوب این درختان برای ساخت و ساز استفاده کرده‌اند، نشان می‌دهد که آنها درختان را از آمریکای شمالی وارده کرده‌اند.

کاج احتمالا از نوا اسکوشیا در کانادای فعلی و نیوانگلند در آمریکای فعلی آمده است. اما وایکینگ‌ها برای به دست آوردن چوب شوکران احتمالا مجبور شده‌اند بیشر به عمق خاک قاره نفوذ کنند، چرا که این درخت عموما در کبک و اُنتاریو پیدا می‌شود.

محققان برای درک بهتر شیوه‌های واردات چوب وایکینگ‌ها، چوب‌های موجود در پروژه‌های ساختمانی گرینلند در حدود 1000 میلادی را بررسی کردند. با بررسی ساختار سلولی چوب، آنها متوجه شدند که تقریباً یک‌چهارم چوب مورد نیاز پروژه‌های ساختمانی گرینلند از آمریکای شمالی آمده‌ است.

دانشمندان دانشگاه ایسلند در پایان تحقیق خود به این نتیجه رسیدند که وجود چوب درختان بومی آمریکایی شمالی در گرینلند، نشان می‌دهد که مکان‌های مختلف در حوزه اقیانوس اطلس شمالی در طول قرون وسطی پیوستگی بیشتری از آنچه داشته‌اند که تاکنون تصور می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size