آیا حیوانات می‌توانند زمین‌لرزه را پیش‌بینی کنند؟

حیوانات می‌توانند تغییرات محیطی پیش از زمین‌لرزه، مانند تغییر در میدان مغناطیسی، ارتعاشات زمینی، و انتشار گاز از پوسته زمین را حس کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از آنجایی که برخی حیوانات قبل از زمین‌لرزه رفتارهای غیرمعمول از خود نشان می‌دهند، که ظاهرا در اثر درک تغییرات محیطی توسط آنها اتفاق می‌افتد، چنین ادعا می‌شود که حیوانات می‌توانند زلزله‌ را پیش‌بینی ‌کنند.

سگ‌ها پیش از زلزله بیش از حد زوزه می‌کشند و ناله می‌کنند، زیر مبل پنهان می‌شوند، یا از بیرون رفتن خودداری کنند. گربه‌ها بی‌قرار می‌شوند، بیشتر میومیو می‌کنند، یا در مکان‌های غیرمعمول پنهان می‌شوند.

پرندگان خواندن را متوقف می‌کنند، به‌طور نامنظم پرواز می‌کنند، یا به هم می‌چسبند. ماهی‌ها از آب بیرون می‌پرند یا در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها به طرز عجیبی شنا می‌کند. فیل‌ها نیز بی‌قرار می‌شوند و نعره می‌کشند.

دانشمندان بر این باورند که حیوانات می‌توانند تغییرات محیطی که پیش از زمین‌لرزه به وجود می‌آید، مانند تغییر در میدان مغناطیسی، ارتعاشات زمینی، و انتشار گاز از پوسته زمین را حس کنند.

بعضی از جانوران، به ویژه پرندگان، دارای ذرات مغناطیسی در بدن خود هستند که به آنها برای ناوبری کمک می‌کند. این ذرات می‌تواند به‌طور بالقوه عامل درک حیوانات از تغییرات مغناطیسی مرتبط با زمین‌لرزه‌ باشد.

ارتعاشات زمینی که برای انسان بسیار نامحسوس است نیز توسط حیوانات قابل درک است. پوسته زمین ممکن است قبل از زلزله امواج صوتی با فرکانس پایین یا ارتعاشات مشابه ساطع کند، و برخی از حیوانات می‌توانند از طریق سنسورهای ویژه این‌ها را حس کنند.

علاوه بر این‌ موارد، زمین پیش از زلزله معمولا از خود گاز متصاعد می‌کند. انتشار گازهایی مانند رادون یا دی‌اکسید کربن از پوسته زمین قبل از زمین‌لرزه ممکن است توسط برخی از حیوانات با گیرنده‌های تخصصی قابل تشخیص باشد.

اگرچه مکانیسم‌های دقیق حس زمین‌لرزه توسط جانوران هنوز نامشخص است، اما پژوهش‌های مختلف توانایی حیوانات در تشخیص تغییرات ظریف محیطی قبل از زلزله را تأیید می‌کند. اثبات این موضوع کماکان به تحقیقات میدانی بیشتری نیاز دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size