جشن صد سالگی دیزنی با «آرزو»

سازندگان آرزو از شخصیت‌ها، طرح‌ها و محیط‌های کارتون‌های پیشین دیزنی برای آفرینش جهان آخرین کارتون خود بهره برده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمپانی دیزنی درست صد سال پیش، در سال 1923، فعالیت رسمی خود را با پخش کارتون کوتاه «ویلی قایق‌بخارسوار» آغاز کرد. دیزنی امروز چهارشنبه با اکران کارتون «آرزو» (Wish)، که در آن به کارتون‌های محبوب پیشین این کمپانی تلمیحاتی داده است، صد سالگی خود را جشن می‌گیرد.

سازندگان آرزو از شخصیت‌ها، طرح‌ها و محیط‌های کارتون‌های پیشین دیزنی برای آفرینش جهان آخرین کارتون خود بهره برده‌اند. چهره قلب‌شکل ستاره از صورت میکی موس الهام گرفته است، و ستاره مثل تینکر بل در کارتون «پیتر پَن» غبار جادویی پخش می‌کند.

آشا، کاراکتر اصلی آرزو، از طرح اوریجینال والت دیزنی برای پرنسس‌های فیلم‌هایش الهام گرفته است. بر اساس این طرح، در حالی که دیگر شخصیت‌های کارتون لباس‌های معاصر زمان خودشان را می‌پوشند، پرنسس لباسی را می‌پوشد که شبیه لباس‌های دوران تولید فیلم است.

این سنتی دیرپای در دیزنی است. اگر با دقت نگاه کنید، متوجه می‌شوید مدل موی سفید برفی متعلق به دهه 1930 است. لباس اعیانی سیندرلا هم در سبک 1950 است.

دیزنی روی طراحی لباس پرنسس‌های کارتون‌هایش حساس بود، چرا که استفاده آنها از لباس‌های معاصر را باعث باورپذیرتر شدن آنها می‌دانست. بر اساس همین سنت، موهای آشا در آرزو مثل موهای زنان آفریقایی-آمریکایی معاصر بافته است.

از سوی دیگر، شخصیت ملکه تنها کسی است که مانند دوره زمانی 1500-1600 لباس دکمه‌دار می‌پوشد، زیرا در آن زمان فقط ثروتمندان می‌توانستند لباس دکمه‌دار داشته باشند، چرا که برای پوشیدن چنین لباس‌هایی به کمک خدمتکار نیاز بود.

شخصیت پیتر پن هم دو بار در کارتون آرزو ظاهر می‌شود. بامبی و جان کوچولو، که دو کاراکتر اصلی دو کارتون قدیمی‌تر دیزنی هستند، نیز در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند.

آشا خود چندین بار به عنوان «مادرخوانده پری» معرفی می‌شود، که اشاره به شخصیتی مشابه در کارتون سیندرلا دارد. در نهایت آرزو با آتش‌بازی به شکل میکی ‌موس و چشمک زدن او به پایان می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size