کارشناسان می‌گویند هوش مصنوعی به‌زودی خودمختار می‌شود

تلاش برای توسعه هوش عمومی مصنوعی به این فناوری درک انسانی بهتری از جهان می‌بخشد و توانایی‌های آن را به شدت افزایش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان می‌گویند که هوش مصنوعی در کمتر از یک دهه به مرحله «تکینگی» (singularity) می‌رسد. این مرحله‌ای است که هوش مصنوعی آنقدر تکامل یافته است که از کنترل انسان خارج شده و خودمختار می‌شود.

به گفته آنها، «هوش عمومی مصنوعی» (AGI) سه تا هشت سال دیگر موجود می‌شود. این توصیفی برای هوش مصنوعی است هنگامی که از وضعیت محدود خود که امروزه عموما در آن حضور دارد فراتر می‌رود، و می‌تواند اکثر وظایف خود را به خوبی انسان انجام دهد. این پیش‌نیازی برای تکینگی است.

هنگامی که مفهوم هوش مصنوعی در اوایل دهه 1950 شروع به ظهور کرد، توسعه آن در انحصار ارتش آمریکا بود، و عموما با اهداف دفاعی-امنیتی و به عنوان ابزاری برای محافظت از منافع ملی ایالات متحده در نظر گرفته شد.

با این حال، عوامل توسعه هوش مصنوعی طی سالیان اخیر چندوجهی بوده‌اند. امروزه شرکت‌های تجاری و عرصه هنری در کنار بخش نظامی-امنیتی از توسعه‌دهندگان اصلی هوش مصنوعی هستند.

رسیدن هوش مصنوعی به تکینگی نیاز به جهشی چشمگیر از نقطه فعلی دارد. در جایی که هوش مصنوعی امروزه معمولاً بر روی وظایف خاص تمرکز می‌کند، تلاش برای توسعه هوش عمومی مصنوعی به این فناوری درک انسانی بهتری از جهان می‌بخشد و توانایی‌های آن را به شدت افزایش می‌دهد.

همچنانکه هوش مصنوعی به گسترش درک خود ادامه می‌دهد، پیوسته به وضعیت هوش عمومی مصنوعی نزدیک‌تر می‌شود، و گام‌هایی جدی در این مسیر در حال برداشته شدن است.

برای مثال، ایلان ماسک تابستان امسال از xAI پرده‌برداری کرد، و اخیراً ربات چت «گراک» را راه انداخت تا به بشر در جستجوی دانش کمک کند. ماسک هوش مصنوعی را «انقلابی‌ترین نیروی تاریخ» نامیده است.

دیگر غول‌های فناوری مانند «گوگل» و «متا» نیز به‌طور فعال توسعه انواع و اقسام هوش مصنوعی را دنبال می‌کنند. با نظر به تمام این حقایق، کارشناسان می‌گویند که تکینگی ممکن است حتی نزدیک‌تر از چیزی باشد که به نظر می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size