تغییرات اقلیمی آبگیری را در هاوایی صورتی کرد

شوری حوزه آبریز کیلیا در حال حاضر بیش از 70 بخش در هزار است، که دو برابر شوری آب دریا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رنگ آب آبگیر پناهگاه ملی حیات وحش کیلیا در جزیره مائوئی در هاوایی به طرز عجیبی صورتی شده است. مقامات می‌گویند تغییرات اقلیمی دلیل این قضیه است، و به بازدیدکنندگان هشدار داده‌اند که به آبگیر وارد نشوند و آب آن را ننوشند.

دانشمندان می‌گویند عامل اصلی تغییر رنگ این آبگیر احتمالا ارگانیسمی به نام «هالوباکتری» باشد، که نوعی ارگانیسم تک‌سلولی است که در آب‌هایی با میزان بالای نمک رشد می‌کند. شوری حوزه آبریز کیلیا در حال حاضر بیش از 70 بخش در هزار است، که دو برابر شوری آب دریا است.

خشکسالی مائوئی، که تابستان امسال منجر به آتش‌سوزی گسترده در هاوایی شد، به احتمال زیاد به این وضعیت انجامیده است. رودخانه وایکاپو که به آبگیر کیلیا می‌ریزد و سطح آب را آن را افزایش می‌دهد، الان مدتی است که خشک شده است.

هنگامی که باران می‌بارد، وایکاپو اول پناهگاه کیلیا را سیراب می‌کند، و سپس به آبگیری که اکنون صورتی‌رنگ شده است می‌ریزد، و این باعث کاهش شوری و جلوگیری از تغییر رنگ بالقوه آب می‌شود.

هیچ‌کس تاکنون آبگیر را به این رنگ ندیده است، حتی داوطلبانی که 70 سال است برای نگهداری از آن فعالیت می‌کنند. این آبگیر قبلاً دوره‌های خشکسالی و شوری بالا را تجربه کرده است، اما رنگ آن هرگز تغییر نکرده بوده است.

پناهگاه حیات وحش کیلیا تالابی است که امکان لانه‌سازی، تغذیه و استراحت را برای پرنده پادراز بومی هاوایی که در حال انقراض است و دیگر پرندگان بومی فراهم می‌کند. این آبگیر در طول زمستان میزبان پرندگان مهاجر نیز هست. تغییر رنگ آب تاکنون روی پرندگان تاثیری نداشته است.

با این وجود، مسئولان در حال انجام اقدامات احتیاطی بیشتری هستند تا به بازدیدکنندگان هشدار بدهند که وارد آبگیر نشوند یا ماهی‌های صیدشده از آن را نخورند تا نتایج قطعی آزمایش آب مشخص شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید