درباره گرگ یال‌دار آمریکای جنوبی چه می‌دانیم؟

مشاهده شده است که گرگ‌های یال‌دار برای شکار حشرات و پرندگان به هوا پریده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گرگ یال‌دار بزرگترین سگ‌سان آمریکای جنوبی است، و بیشتر شبیه یک روباه درازپاست تا گرگ. پژوهش‌های ژنتیکی نشان داده‌اند که این جانور نه گرگ و نه روباه است، بلکه حیوانی مجزا و تنها عضو باقی‌مانده از گونه جانوری خود است.

ساختار بدن گرگ یال‌دار برای زندگی در ساوانا یا چمن‌زارهای بلند تکامل یافته است. این جانور دارای پوست قرمز ضخیم، پاهای سیاه بلند، و گوش‌های دراز و تیز است، و در حالت ایستاده 90 سانتیمتر ارتفاع و 23 کیلوگرم وزن دارد.

گرگ یال‌دار بومی آمریکای جنوبی مرکزی و شرقی است، و در آرژانتین شمالی، جنوب و مرکز برزیل، پاراگوئه، بولیوی، و جنوب پرو یافت می‌شود. این جانور در «سِرادو»، بزرگترین زیست‌بوم آمریکای جنوبی زندگی می‌کند، که پوشیده از جنگل‌های خشک و مرطوب، چمن‌زارها، ساواناها، باتلاق‌ها و تالاب‌هاست.

گرگ یال‌دار قلمرو خود را با ادرار و مدفوع تیزبو روی تپه‌ها مشخص می‌کند. این جانور زوزه نمی‌کشد، و به عوض پارس کوتاه می‌کند تا به جفتش اطلاع بدهد که کجاست، و به گرگ‌های دیگر هشدار بدهد تا دور بمانند.

گرگ‌های یال‌دار همه‌چیزخوار هستند، و از میوه‌ها و سبزیجات فصلی تغذیه می‌کنند. آنها به‌ویژه به «لوبیرا» علاقمند هستند، که به معنای «میوه گرگ» است. این میوه از خانواده گوجه‌فرنگی کوچک است، و در کنار سایر میوه‌ها و سبزیجات 50 درصد رژیم غذایی گرگ یال‌دار را تشکیل می‌دهد.

خوراک مورد علاقه دیگر گرگ یال‌دار پستانداران کوچک مانند جوندگان هستند. این گرگ گوش‌های دراز و تیز خود را مدام به این سو و آن سو می‌چرخاند تا بتواند صدای شکار بالقوه خود در زیر زمین را تشخیص دهد.

وقتی که از وجود شکار مطمئن شد، با یک پایش به خاک ضربه می‌زند تا طعمه را بیرون براند، و سپس به روی آن می‌پرد و شکارش می‌کند. این جانور حتی می‌تواند به دنبال طعمه خود زمین را حفر کند.

مشاهده شده است که گرگ‌های یال‌دار برای شکار حشرات و پرندگان به هوا پریده‌اند. پاهای بلندشان به آنها کمک می‌کند تا بر فراز چمن‌های دراز ساوانا حرکت کنند و تا دوردست را ببینند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size