دانشمندان کهن‌ترین سیاهچاله را کشف کردند

این سیاهچاله 10 برابر بزرگتر از سیاهچاله‌ای است که در مرکز راه شیری قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا و رصدخانه اشعه ایکس چاندرا با کمک یکدیگر توانستند کهن‌ترین سیاهچاله‌ای که تاکنون مشاهده شده‌ است را کشف کنند. این سیاهچاله عظیم که تنها 470 میلیون سال پس از مهبانگ شکل گرفته است، ثابت می‌کند که در آغاز کیهان سیاهچاله‌های فوق‌العاده بزرگ وجود داشته‌اند.

با نظر به اینکه کلیت کیهان 13.7 میلیارد سال قدمت دارد، سن این سیاهچاله 13.2 میلیارد سال است. این سیاهچاله 10 برابر بزرگتر از سیاهچاله‌ای است که در مرکز راه شیری قرار دارد، و دانشمندان بر این باورند که حدود 10 تا 100 درصد جرم تمام ستاره‌های کهکشان خود وزن دارد.

این در جایی است که عموم سیاهچاله‌ها در کهکشان ما و دیگر کهکشان‌های نزدیک ما تنها حدود 0.1 درصد وزن تمام ستاره‌های کهکشان خود وزن دارند. بدین ترتیب، دانشمندان شگفت‌زده‌اند که چگونه چنین سیاهچاله عظیمی که تقریبا در آغاز کیهان به وجود آمده است، هنوز هم موجود است.

تلسکوپ‌های وب و چاندرا از تکنیکی به نام «لنز گرانشی» برای بزرگنمایی منطقه فضایی که این کهکشان تحت عنوان UHZ1 و سیاهچاله آن در آن قرار دارند استفاده کردند.

دو تلسکوپ از یک خوشه بسیار نزدیکتر از کهکشان‌ها که فقط 3.2 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد، برای بزرگنمایی UHZ1 و سیاهچاله آن که بسیار دورتر است استفاده کردند.

اینکه چاندرا توانست این پدیده را از طریق اشعه ایکس تشخیص بدهد، به‌طور قطع ثابت می‌کند که یک سیاهچاله است. اشعه ایکس این توانایی را دارد که گازی که به صورت گرانشی به داخل سیاهچاله کشیده می‌شود را مشاهده کند. این گاز تحت تابش اشعه ایکس درخشان می‌شود.

دانشمندان می‌گویند از آنجایی که این سیاهچاله هنوز فعالانه در حال رشد است و گاز آن کاملاً روشن است، یک «اَختروَش» یا «کوازار» محسوب می‌شود. کوازارها هسته‌های فعال قویا نورانی هستند که به ستاره‌ها شباهت دارند اما ستاره نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size