پژوهش جدید شیوه شگفت‌انگیز ساخت ابوالهول مصر را روشن کرد

نظریه‌ای می‌گوید که مصریان باستان ابوالهول را از صفر نساختند، بلکه بر تپه‌ای که در اثر فرسایش ایجاد شده بود چهره‌ای نقش زدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هرم بزرگ جیزه، که برای ساخت آن حدود 2.3 میلیون تخته سنگ از مناطق بعضا دوردست فراهم گردید و تا ارتفاعی زیاد روی هم گذاشته شد، بی‌تردید چشمگیرترین پروژه ساخت و ساز جهان باستان است.

با این وجود، ابوالهول بزرگ جیزه، که نمودی از یک شیر نشسته عظیم است، همواره ذهن باستان‌شناسان را به خود مشغول داشته است، چرا که دقیقا نمی‌دانند این شیر اسرارآمیز چگونه ساخته شده است.

مجله موزه اسمثسونین واشینگتن در سال 1981 مقاله‌ای منتشر کرد که در آن نظریه جالبی درباره احتمال چگونگی ساخت ابوالهول ارائه داد. بر اساس این مقاله، مصریان باستان ابوالهول را از صفر نساختند، بلکه تپه‌ای سنگی که در اثر فرسایش توسط آب و باد ایجاد شده بود را انتخاب کرده و چهره‌ای بر آن نقش زدند.

دانشمندان دانشگاه نیویورک اخیرا پس از بیش از چهار دهه این نظریه را در بوته آزمایش گذاشتند. آنها مجسمه‌های شیرهای مینیاتوری از خاک ساختند و تلاش کردند ببینند که چگونه جریان آب می‌تواند خاک رس را فرسایش دهد.

آنها بخشی از مجسمه‌ها را با خاک رس بنتونیت و بخشی دیگر را با پلاستیک غیرقابل فرسایش ساختند و سپس آب را بر آنها جاری کردند. با گذار زمان آب خاک رس را از بین برد، اما پلاستیک غیرقابل فرسایش را دست نخورده گذاشت، و نتیجه چیزی بود که دانشمندان انتظارش را می‌کشیدند.

فرسایش مصنوعی چیزی شبیه ابوالهول مصر بر جای گذاشت. معلوم شد که مایع جامد را فرسایش می‌دهد، اما پس از آن بخش سخت‌تر باقی‌مانده جامد مایع را مجبور می‌کند تا خود را با شکل آن تطابق دهد. این پدیده میزان فرسایش و نحوه توزیع آن بر روی سطح را تغییر می‌دهد.

بر این اساس، دانشمندان دانشگاه نیویورک نتیجه گرفتند که این احتمال به‌طور قوی وجود دارد که مصریان باستان در ابتدا پدیده‌ای نیمه‌شکل‌یافته توسط طبیعت را در بیابان پیدا کردند که بعدا موجب الهام‌بخشی به آنها و درآوردن شکل شیر از آن شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید