الماس‌های باستانی اسرار تکامل ابرقاره‌ها را آشکار می‌کنند

الماس یکی از مواد معدنی کمیاب است که به اندازه کافی سخت‌جان است تا بتواند در گذار اعصار بسیار طولانی شاهد چرخه ابرقاره‌ای باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان از طریق بررسی الماس‌های باستانی کشف‌شده در معادن برزیل و غرب آفریقا موفق شدند اطلاعاتی درباره چگونگی رشد و حرکت قاره‌ها در طول تاریخ اولیه زمین به دست آورند. این الماس‌ها بین 650 تا 450 میلیون سال پیش در عمق بسیار زیاد ابرقاره باستانی گندوانا شکل گرفتند.

گندوانا از دوران نئوپروتروزوئیک تا عصر سنوزوئیک وجود داشت و شامل خشکی‌هایی بود که اکنون آمریکای جنوبی، آفریقا، قطب جنوب، شبه‌قاره هند، استرالیا و شبه‌جزیره عرب را تشکیل می‌دهند. آنالیز ایزوتوپی سیلیکات و سولفیدهای ریز در الماس‌ها نشان داد که این ابرقاره چگونه شکل گرفته، تثبیت شده و در سطح سیاره حرکت کرده است.

الماس یکی از مواد معدنی بسیار کمیاب است که به اندازه کافی سخت‌جان است تا بتواند در گذار اعصار بسیار طولانی شاهد چرخه ابرقاره‌ای باشد. چرخه ابرقاره‌ای شامل ایجاد و نابودی مکرر ابرقاره‌ها در گستره صدها میلیون سال است. حرکت لایه‌های تکتونیک که بخش‌ بزرگی از لیتوسفر زمین هستند که روی استنوسفر نیمه‌سیال زیر خود شناور هستند، این پدیده را رقم می‌زند.

دانشمندان از طریق قیاس نتایج تجزیه و تحلیل ژئوشیمیایی و تاریخ‌گذاری الماس‌ها با مدل‌های تکتونیک کنونی حرکت قاره‌ها توانستند درک کنند که الماس‌ها در عمق بسیار زیاد زیر گندوانا در حدود 650 تا 450 میلیون سال پیش، زمانی که این ابرقاره قطب جنوب زمین را پوشانده بود، شکل گرفته‌اند.

نکته چشمگیر این است که الماس‌ها به شکلی باورنکردنی هم به صورت عمودی و هم افقی در داخل زمین حرکت کرده‌اند، و به همین دلیل می‌توان از خصوصیات آنها برای ردیابی منشاء ابرقاره‌ها و آخرین مراحل تکامل آنها استفاده کرد.

آنچه محققان دریافتند این بود که سنگ‌های میزبان الماس‌های کشف‌شده، در پایه ابرقاره شکل گرفتند، که باعث شد گندوانا از زیر رشد کند. فوران‌های شدید آتشفشانی در 90 میلیون سال پیش این الماس‌ها را به سطح زمین منتقل کرد و همراه با آنها اسرار چگونگی شکل‌گیری گندوانا آشکار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size