آیا انگیزه ذهنی ناکافی دلیل کسالت‌آور بودن جلسات مجازی است؟

حفظ تمرکز در جلسات حضوری آسان‌تر از جلسات مجازی است، چرا که دومی نشانگرهای شناختی و ورودی‌های حسی محدودی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید نشان داد که عدم انگیزش ذهنی افراد دلیل اصلی کسالت‌آور بودن جلسات مجازی است. این در حالی است که مطالعات اولیه به این نتیجه رسیده بودند که انگیزش اضافی می‌تواند دلیل خسته‌کنندگی این گونه جلسات باشد.

با استفاده از 44 کارکُن حوزه دانش طی 400 جلسه، محققان تفاوت تعداد ضربان قلب این افراد در جلسات مجازی و جلسات حضوری را اندازه‌گیری کردند، و درجه استرس آنها را از طریق مانیتورهای ضربان قلب مورد مطالعه قرار دادند.

آنها روش‌های فیزیولوژیکی را با شیوه‌های مردم‌نگاری ترکیب کردند، هر سوژه را برای دو روز کاری دنبال کردند، و تمامی وقایع را با نشانگرهای زمانی ضبط کردند تا بتوانند منابع واکنش‌های فیزیولوژیکی انسان را پیدا کنند.

محققان به این نتیجه رسیدند که قالب جلسه تأثیر کمی بر روی افرادی دارد که به‌طور خودکار بسیار مشتاق کار خود هستند. این افراد حتی در جلسات مجازی نیز بسیار فعال هستند. در مقابل، افرادی که تعامل کاری‌شان کم است و خیلی مشتاق کارشان نیستند، جلسات مجازی بسیار کسالت‌آوری را تجربه می‌کنند.

حفظ تمرکز در جلسات حضوری آسان‌تر از جلسات مجازی است، چرا که دومی نشانگرهای شناختی و ورودی‌های حسی محدودی دارد. به ویژه هنگامی که دوربین خاموش است، فرد کمتر تحت تحریک حسی قرار می‌گیرد، و ممکن است تلاش کند با انجام کارهای دیگر این کمبود حسی را جبران کند.

به گفته دانشمندان، اگرچه میزان مناسب تحریک حسی به طور کلی برای مغز مفید است، اما انجام چندین کار حین جلسات مجازی می‌تواند مشکل‌ساز شود، و فقط کارهای بسیار خودکاری مانند پیاده‌روی روی دریافت انسان از جلسه مجازی تاثیر منفی نمی‌گذارند. دلیلش این است که فعالیت‌های خودکار می‌توانند سطح انرژی انسان را افزایش داده و به تمرکز روی جلسه کمک کنند.

با این حال، اگر در جریان جلسه مجازی سعی کنید دو یا چند کار انجام دهید که به طور همزمان نیاز به توجه شناختی دارند، تمرکز روی محتوای جلسه را از دست می‌دهید. دلیل آن این است که برای پرداختن به تمام این کارها، مغز باید مدام تمرکز خود را تغییر دهد، که باعث گیجی و عدم درک شناختی درست می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size