حمله گله‌ای فک‌ها به کوسه‌های سفید بزرگ

کوسه‌های سفید بزرگ معمولا شکارچیان انفرادی هستند، اما وفور غذا در آب‌های آفریقای جنوبی تعداد زیادی از آنها را گرد هم می‌آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کوسه سفید بزرگ خطرناک‌ترین شکارچی اقیانوس‌هاست و معمولا فُک‌ها را شکار می‌کند، اما در پدیده‌ای که تاکنون مشاهده نشده بود، گله‌ای از فک‌ها در آب‌های اقیانوس هند با هم متحد شده و به دسته‌ای از کوسه‌های سفید حمله کردند.

این واقعه در جریان فیلمبرداری سری سوم مجموعه پرطرفدار «سیاره زمین» ساخت «بی‌بی‌سی» با روایت‌گری طبیعت‌شناس مشهور بریتانیایی دیوید آتنبورو مشاهده شد. محل فیلمبرداری جزیره روبِرگ در اقیانوس هند در سواحل آفریقای جنوبی بود.

بخشی از برنامه گروهی از فک‌های جوان را نشان می‌داد که برای ماهی‌گیری در آب شیرجه می‌زدند، اما وضعیت برای آنها خطرناک بود، چون تعداد زیادی کوسه سفید بزرگ در محل پرسه می‌زدند و می‌خواستند فک‌ها را شکار کنند.

کوسه سفید بزرگ می‌تواند تا 6.5 متر رشد کند و تا 2000 کیلوگرم وزن داشته باشد. بدن صیقلی و دم‌ قدرتمند این شکارچی به آن اجازه می‌دهد تا با سرعت نزدیک به 60 کیلومتر در ساعت در آب حرکت کند و نیروی گازی در حدود 1.8 تن متریک ایجاد کند.

کوسه‌های سفید بزرگ معمولا شکارچیان انفرادی هستند، اما وفور غذا در آب‌های آفریقای جنوبی تعداد زیادی از آنها را گرد هم می‌آورد. فک‌ها که گوشت پُرچربی دارند، از غذاهای عمده این کوسه‌های بزرگ هستند که از طریق خوردن آنها نیروی لازم را برای ادامه حیات خود در طول روزها و هفته‌ها به دست می‌آورند.

مستند بی‌بی‌سی نشان می‌دهد در حالی که کوسه‌های سفید بزرگ به فک‌های جوان نزدیک می‌شوند، به ناگاه تعدادی از فک‌های بزرگسال به سوی آنها می‌چرخند و در برابرشان قرار می‌گیرند. آنها فک‌های بیشتری را صدا می‌زنند، و وقتی که تعدادشان زیاد شد، به کوسه‌ها حمله می‌کنند و آنها را فراری می‌دهند.

این صحنه شگفت‌انگیز را عوامل مستند سیاره زمین با صرف وقت و زحمت بسیار فیملبرداری کرده‌اند. نمایش سری سوم این مجموعه از روز شنبه 4 نوامبر در «بی‌بی‌سی آمریکا» آغاز شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size