نیروهای امنیتی انجمن زبان هنگ‌کنگی را تعطیل کردند

مقاله نویسنده انجمن با نقل قول از میلان کوندرا به پایان می‌رسد که گفت: «مبارزه انسان علیه قدرت، نبرد حافظه با فراموشی است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه نیروهای امنیتی، به دلیل انتشار مقاله‌ای تخیلی درباره از میان رفتن آزادی‌ها در هنگ‌کنگ، به خانه بنیانگذار «انجمن زبان هنگ‌کنگ» حمله کردند، این انجمن تعطیل شد، و نگرانی‌ها درباره گسترش سرکوب مخالفان پکن از حوزه سیاسی به حوزه‌های فرهنگی و زبانی افزایش یافت.

به گزارش «گاردین»، اندرو لوک هان چان، موسس انجمن زبان هنگ‌کنگ، سه‌شنبه اعلام کرد نیروهای امنیتی هفته پیش برای اجرای قانون امنیت ملی 2020 به خانه او یورش بردند، که باعث شد وی بعدا این انجمن را به خاطر امنیت خود و خانواده‌اش تعطیل کند.

این انجمن در سال 2013 با هدف ترویج و حفاظت از زبان کانتونی و استفاده از حروف سنتی چینی تشکیل شد. کانتونی زبان اصلی هنگ کنگ است، که آن را از سرزمین اصلی چین که در آن ماندارین و کاراکترهای ساده‌شده غالب هستند متمایز می‌کند. در بحبوحه تلاش‌های پکن برای جذب کامل هنگ‌کنگ، اقداماتی برای استفاده بیشتر از ماندارین در این منطقه صورت گرفته است.

به منظور نگهداری از میراث فرهنگی و زبانی هنگ‌کنگ، انجمن زبان هنگ‌کنگ از سال 2020 یک مسابقه مقاله‌نویسی به زبان کانتونی برگزار می‌کند. مقاله مورد بحث یکی از 18 اثر انتخاب‌شده با عنوان «روزگار ما» بود. این مقاله دیستوپیایی هنگ‌کنگ را در سال 2050، 25 سال پس از سرکوب اقلیت‌های زبانی، مذهبی و فرهنگی تصور می‌کند.

روزگار ما حال و روز افرادی را توصیف می‌کند که مجبور به پیوستن به یک «کلیسای میهنی» هستند که آموزه‌های مذهبی آن به زبان ماندارین است. مقاله با نقل قول از میلان کوندرا، نویسنده فقید چک به پایان می‌رسد که گفت: «مبارزه انسان علیه قدرت، نبرد حافظه با فراموشی است».

به گفته گاردین، پس از وضع قانون امنیت ملی توسط پکن برای هنگ‌کنگ در سال 2020 به دنبال اعتراضات گسترده دموکراسی‌خواهانه، ده‌ها انجمن مدنی منحل و بیش از 260 نفر دستگیر شده‌اند، و تعطیلی انجمن زبان نشان می‌دهد که سرکوب مخالفان نفوذ چین اینک به حوزه‌های فرهنگی نیز گسترش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size