آتاری پس از 46 سال دوباره به بازار می‌آید

آتاری جدید با دسته‌ها و کارتریج‌های آتاری 2600 و 7800 اوریجینال سازگار است، و یک کارتریج بازی ده‌تایی هم دریافت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«آتاری»، کنسول بازی کامپیوتری که نوجوانان و جوانان ایران را در سال‌های دور دهه شصت مجذوب خود کرد، قرار است دومرتبه برای نسل‌های جدید به بازار عرضه شود.

شرکت آمریکایی آتاری اعلام کرد قصد دارد «آتاری 2600 پلاس»، که نسخه‌ای به‌روزشده از مشهورترین کنسول این شرکت است، را در 17 نوامبر امسال با قیمت 130 دلار به بازار عرضه ‌کند.

این کنسول از نظر ظاهری مشابه آتاری 2600 اوریجینال است که در سال 1977 رونمایی شد. اندازه آن کمی کوچک‌تر از آتاری اصلی است، پنل چوبی روی صفحه جلویی خود دارد، با دسته‌ها و کارتریج‌های آتاری 2600 و 7800 اوریجینال سازگار است، و یک کارتریج بازی ده‌تایی هم دریافت می‌کند.

آتاری در عین حال تغییرات ریزی در این کنسول جدید داده است تا آن را با فناوری روز مطابق کند. از جمله اینکه سوکت کارتریج را کمی بزرگتر ساخته است تا جاگذاری کارتریج راحت‌تر شود. این یکی از مشکلات آتاری اوریجینال بود. تغییر دیگر این است که پورت‌های HDMI و USB-C به آتاری اضافه شده‌اند تا بتوان آن را به تلویزیون‌های جدید وصل کرد.

آتاری 2600 پلاس به پردازنده Rockchip 3128 SoC مجهز است، که یک تراشه چهار‌هسته‌ای کم مصرف است که سال‌هاست از تولید آن می‌گذرد، اما برای اجرای بازی‌های قدیمی آتاری بسیار قدرتمند خواهد بود.

آتاری به خاطر دسته‌های مختلفش، شکستن اتصالات فلزی داخل آنها به دلیل بازی زیاد، و تعمیرشان با هویه و لحیم توسط صاحبان کنسول مشهور است. معروف‌ترین این دسته‌ها جوی‌استیک CX40، مشهور به «دسته گوشتکوبی» در میان ایرانیان است، که آتاری نسخه‌ای به‌روزشده از آن را با کنسول جدید ارائه می‌دهد.

این اولین باری نیست که آتاری روی نوستالژی‌ مشتریان پیشین خود حساب باز می‌کند. در سال 2021 هم این شرکت «آتاری وی‌اس‌سی» را به بازار فرستاد، که ترکیبی از یک کنسول بازی آتاری اوریجینال و یک تلویزیون جعبه‌ای قدیمی بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size