پژوهش‌ها: 5 هزار قدم پیاده‌روی در روز باعث طول عمر انسان می‌شود

فعالیت ناکافی بدنی عامل 3.2 میلیون مرگ در سال است که کم‌تحرکی را به چهارمین علت شایع مرگ در سراسر جهان تبدیل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدت‌ها است که گفته می‌شود 10000 قدم پیاده‌روی در روز عمر انسان را دراز می‌کند و سلامت و تناسب اندام به ارمغان می‌آورد. با این حال، یک پژوهش جدید نشان داد که حتی حدود 5000 قدم هم ممکن است کافی باشد.

بر اساس پژوهش مشترک دانشگاه پزشکی لودز لهستان و دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز آمریکا، که داده‌های بیش از 226000 نفر در سراسر جهان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد، فقط 4000 گام برای شروع کار کافی است، و همین مقدار فعالیت فیزیکی می‌تواند خطر مرگ زودرس به هر دلیل را کاهش دهد.

کمی بیش از 2300 قدم برای سلامتی قلب و عروق کافی است، و هرچه بیشتر شود، مزایای سلامتی هم افزایش می‌یابد. هر 1000 قدم بیشتر از 4000 قدم تا 20000 قدم، حدود 15 درصد خطر مرگ زودرس را کاهش می‌دهد. پیاده‌روی برای تمام سنین و جنسیت‌ها صرف نظر از محل زندگی آنها سودمند است، اما بیشترین سود را افراد زیر 60 سال می‌برند.

بر اساس داده‌های سازمان جهانی بهداشت، فعالیت ناکافی بدنی عامل 3.2 میلیون مرگ در سال است که کم‌تحرکی را به چهارمین علت شایع مرگ در سراسر جهان تبدیل می‌کند. نشستن بیش از حد متابولیسم بدن را کُند می‌کند و بر رشد و قدرت عضلات تاثیر می‌گذارد، که می‌تواند باعث دردهای مزمن شود.

نشستن طولانی‌مدت همچنین می‌تواند باعث انواع مشکلات کمری شود. این مورد به ویژه درباره افرادی که مشاغل اداری دارند و به اصطلاح پشت میز نشین هستند شایع است، چرا که کمر آنها مدام در وضعیت فشرده‌ قرار می‌گیرد، که باعث می‌شود در طول زندگی با مشکلات زیادی مواجه شوند.

در مقابل، کارهایی مانند ایستادن، خرید کردن، زمین شستن، جاروبرقی کشیدن، و قدم زدن در حین صحبت کردن با تلفن متابولیسم ما را فعال‌تر می‌کنند و باعث می‌شوند کالری‌های بیشتری بسوزانیم، که به سلامت ما کمک می‌کند.

پیاده‌روی به ویژه فشار خون را کاهش می‌دهد، ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند، سطح انرژی را افزایش دهد، و میزان اندورفین را زیاد می‌کند. پیاده‌روی تقریباً برای همه مناسب است، چرا که فعالیتی «‌کم‌فشار» است، و روی مفاصل و ماهیچه‌ها و استخوان‌ها فشار نمی‌آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید