افتتاح جشنواره تورنتو با آخرین فیلم هایائو میازاکی

استودیو جیبلی تصمیم گرفت تا پیش از پخش فیلم هیچ‌گونه تریلر، تصویر، خلاصه یا جزئیاتی از فیلم در اختیار رسانه‌ها و مطبوعات نگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«پسر و حواصیل»، پویانمایی محصول استودیو «جیبلی»، که آخرین اثر دوران حرفه‌ای فیلمساز افسانه‌ای ژاپنی هایائو میازاکی خواهد بود، قرار است به عنوان اولین فیلم در جشنواره تورنتو به نمایش گذاشته شود.

میازاکی پس از اکران آخرین اثرش «باد همچنان می‌وزد»، طی کنفرانسی مطبوعاتی در ونیز در سپتامبر 2013 بازنشستگی خود را اعلام کرد. با این حال، او چند سال بعد تصمیم گرفت برای تولید «آخرین اثر» خود دومرتبه به دنیای انیمیشن بازگردد.

او در ژوئیه 2016 استوری‌بردهای فیلم بعدی را آماده کرد، و یک ماه بعد آغاز پروژه جدید را کلید زد. با بازگشت میازاکی به کار، استودیو جیبلی که به حالت نیمه‌تعطیل درآمده بود بازگشایی شد، و بسیاری از همکاران پیشین وی به کار بازگشتند.

عنوان ژاپنی این کارتون، تلمیحی به رمانی به همین نام نوشته گنزابورو یوشینو در سال 1937 است. شخصیت یوشینو در فیلم میازاکی هم ظاهر می‌شود، اما این فیلم داستانی مستقل از کتاب یوشینو دارد.

کارتون پسری به نام ماهیتو ماکی را دنبال می‌کند، که در زمان جنگ جهانی دوم به همراه خانواده‌اش از توکیو به یک شهرستان مهاجرت می‌کند، و در آنجا برجی متروکه را کشف می‌کند، با یک حواصیل خاکستری سخنگو دوست می‌شود، و پا به دنیایی خارق‌العاده می‌گذارد.

به گفته منتقدان، پسر و حواصیل تا حدودی از زندگی خود میازاکی الهام گرفته است. ماهیتو از دوران کودکی میازاکی الگوبرداری شده است. پدر میازاکی هم مثل پدر ماهیتو برای یک شرکت سازنده قطعات هواپیماهای جنگی کار می‌کرد.

این فیلم در 14 ژوئیه 2023 در ژاپن اکران شد. شیوه اکران فیلم منحصر به فرد بود، چرا که استودیو جیبلی تصمیم گرفت تا پیش از پخش فیلم هیچ‌گونه تریلر، تصویر، خلاصه یا جزئیاتی از فیلم در اختیار رسانه‌ها و مطبوعات نگذارد.

پسر و حواصیل قرار است جشنواره فیلم تورنتو را افتتاح کند، و پس از آن به عنوان فیلم اول جشنواره سن سباستین نیز نمایش داده شود. اولین نمایش این فیلم در آمریکا در جشنواره فیلم نیویورک خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید