آغاز رهاسازی پساب اتمی فوکوشیما؛ چین واردات غذاهای دریایی از ژاپن را ممنوع کرد

دولت ژاپن دو سال پیش این طرح را امضا کرد و ماه گذشته ناظر هسته‌ای سازمان ملل به آن چراغ سبز نشان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ژاپن امروز رهاسازی آب رادیواکتیو تصفیه شده از نیروگاه اتمی ویران شده فوکوشیما به اقیانوس آرام را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، پنج‌شنبه، 2 شهریور، همزمان با این اقدام، چین مصرف تمام محصولات آبزی ژاپن را ممنوع اعلام کرد.

اداره گمرک چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که پکن به شدت نگران خطر آلودگی رادیواکتیو ناشی از مواد غذایی و محصولات کشاورزی ژاپن است.

دولت ژاپن دو سال پیش این طرح را امضا کرد و ماه گذشته ناظر هسته‌ای سازمان ملل به آن چراغ سبز نشان داد.

تخلیه پساب، یک گام کلیدی برای از کار انداختن نیروگاه فوکوشیما دایچی پس از سونامی در سال 2011 است.

اپراتور نیروگاه توکیو الکتریک پاور (تپکو) گفت که رهاسازی آب نیروگاه، ساعت 1:03 بعد از ظهر به وقت محلی، بدون شناسایی هرگونه ناهنجاری، آغاز شد.

با این حال، چین مخالفت قاطع خود را با این طرح تکرار کرد و گفت که دولت ژاپن ثابت نکرده است که آب تخلیه‌شده ایمن خواهد بود.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که «طرف ژاپنی نباید به خاطر منافع خودخواهانه خود به مردم محلی و حتی مردم جهان آسیب ثانویه وارد کند.»

توکیو به نوبه خود از چین به دلیل انتشار «ادعاهای غیرعلمی و بی‌اساس» انتقاد کرده است.

ژاپن معتقد است که انتشار آب، ایمن است و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به این نتیجه رسیده که تأثیر آن بر مردم و محیط زیست «ناچیز» بوده است.

پیشتر فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن به خبرنگاران گفت که ژاپن از چین خواسته فوراً ممنوعیت واردات محصولات آبزی را لغو کند و به دنبال بحث در مورد تأثیر انتشار آب بر اساس «علم» است.

ژاپن در سال 2022، با صادرات حدود 600 میلیون دلار محصولات آبزی به چین، این کشور را به بزرگترین بازار واردات خود تبدیل کرد و پس از آن، هنگ کنگ در رتبه دوم بازار صادرات ژاپن قرار گرفت.

گمرک چین تاکنون جزئیاتی در مورد محصولات آبی خاصی که تحت تأثیر این ممنوعیت قرار گرفته‌اند، ارائه نکرده است.

نیروگاه فوکوشیما دایچی، در مارس 2011 پس از یک زلزله عظیم 9 ریشتری که امواج سونامی قدرتمندی را ایجاد و سه راکتور را ذوب کرد، ویران شد.

اولین تخلیه در مجموع 7800 متر مکعب، معادل حدود سه استخر آب المپیک، طی حدود 17 روز انجام خواهد شد.

بر اساس نتایج آزمایش تپکو که پنج‌شنبه منتشر شد، این آب حاوی حدود 63 بکرل تریتیوم در هر لیتر است که کمتر از حد مجاز آب آشامیدنی سازمان بهداشت جهانی که 10 هزار بکرل در لیتر است. بکرل واحدی از رادیواکتیویته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین بیانیه‌ای منتشر کرد که گفت آنالیز مستقل در محل تایید کرده است که غلظت تریتیوم بسیار کمتر از حد مجاز است.

جدا از چین، هنگ کنگ و ماکائو نیز از پنج‌شنبه واردات غذاهای دریایی ژاپن از 10 منطقه را ممنوع اعلام کردند.

هان داک سو، نخست وزیر کره جنوبی نیز گفت که ممنوعیت واردات ماهیگیری و محصولات غذایی فوکوشیما تا زمانی که نگرانی‌های عمومی کاهش نیابد پابرجا خواهد ماند.

وزیر محیط زیست ژاپن گفت که ژاپن در اطراف منطقه رهاسازی آب نظارت خواهد کرد و نتایج را به صورت هفتگی از روز یکشنبه منتشر خواهد کرد. تخمین زده می‌شود، رهاسازی آب این نیروگاه، حدود 30 سال طول بکشد.

اعتراضات گسترده همزمان با رهاسازی

در هنگ کنگ، جاکی شوم، یک فعال 73 ساله، تصویری را در دست گرفت که رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در نقش شیطان به تصویر می‌کشد.

پلیس کره جنوبی حداقل 16 معترض را که وارد سفارت ژاپن در سئول شده بودند، دستگیر کرد. این در حالیست که دولت کره جنوبی اعلام کرده که در ارزیابی‌های خود هیچ مشکلی در جنبه‌های علمی و فنی انتشار آب نیروگاه فوکوشیما، پیدا نکرده است.

رسانه‌های دولتی کره شمالی گزارش دادند که وزارت خارجه کره شمالی خواستار توقف فوری تخلیه آب شد و آن را «جنایت علیه بشریت» خوانده است.

روز پنج‌شنبه، ده‌ها معترض مقابل مقر «تپکو» در توکیو تجمع کردند و تابلوهایی را در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود «آب آلوده را به دریا نریزید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید