آتش‌سوزی‌های گسترده چه تاثیری بر آب و هوای زمین می‌گذارند؟

منشاء اصلی این آتش‌سوزی‌های گسترده، گرمایش جهانی سیاره زمین است، که در اثر «فعالیت‌های انسانی» ایجاد شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تصاویر آخرالزمانی آتش‌سوزی‌های گسترده در سرتاسر جهان همه جا را پر کرده‌اند. هاوایی امسال گرفتار مخرب‌ترین و مرگبارترین آتش‌سوزی در تاریخ معاصر آمریکا شد، و جنگل‌های کانادا ماه‌هاست که در حال سوختن هستند و دود خود را به اقصی‌نقاط جهان می‌فرستند.

تحقیقات علمی به‌طور قطع نشان داده است که منشاء اصلی این آتش‌سوزی‌های گسترده، گرمایش جهانی سیاره زمین است، که در اثر «فعالیت‌های انسانی» ایجاد شده است، و طی چند دهه اخیر نیز این روند ادامه خواهد داشت.

یکی از عمیق‌ترین تاثیراتی که این آتش‌سوزی‌ها روی حیات سیاره می‌گذارند، از طریق انتشار مقادیر زیادی کربن ذخیره‌شده در خاک و درختان در اتمسفر است. افزایش دی‌اکسید کربن سپس در یک دور باطل به گرم شدن طولانی‌مدت سیاره می‌انجامد، که به نوبه خود احتمال وقوع آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد.

تخمین زده شده است که تنها طی سال 2020، آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا 16 سال تلاش مردم و مقامات این ایالت برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را هدر دادند. جنگل‌ها ممکن است دوباره سبز شوند، اما رشد آنها به اندازه کافی سریع نیست تا بتواند درجه حرارت سیاره را زیر حد خطرناک 1.5 درجه سانتیگراد حفظ کند.

نکته‌ای که کمتر به آن توجه شده است این است که تمام تاثیرات آتش‌سوزی منجر به گرمایش زمین نمی‌شوند. آئروسل‌های دود از طریق مسدود کردن نور خورشید و جذب قطرات آبی که ابرها را شفاف می‌کنند، می‌توانند نور خورشید را به فضا بازگردانند و باعث خنک شدن موضعی جو پایینی شوند.

این اثر خنک‌کنندگی معمولاً فقط تا زمانی ادامه می‌یابد که باران ذرات معلق در هوا را به زمین بازگرداند. با این حال، افزایش مقیاس آتش‌سوزی‌های جنگلی دامنه و مدت زمان این تأثیرات موقتی‌ را نیز افزایش داده است.

بدین ترتیب، آشنایی با تأثیرات مختلف آتش‌سوزی‌های بزرگ، برای درک تأثیر کلی آن‌ها بر آب و هوا، و در نتیجه هدایت تلاش‌های بشر برای محدود کردن تغییرات خطرناک اقلیمی، امری کلیدی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید