هوش مصنوعی به نام نویسنده مشهور کتاب می‌نویسد

بیش از ده‌هزار نویسنده نامه‌ای سرگشاده را امضا کرده‌اند که از رهبران صنعت هوش مصنوعی می‌خواهد رضایت نویسندگان را کسب کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نویسنده مشهور اخیرا متوجه شد با استفاده از هوش مصنوعی به نام او چندین کتاب نوشته شده که تا حدود زیادی سبک نویسندگی وی را به ذهن متبادر می‌کند، و این کتاب‌ها در وبسایت «آمازون» به فروش می‌رسند.

جین فریدمن، نویسنده آمریکایی به مطبوعات گفته است پس از خریداری برخی از این کتاب‌های جدید از آمازون توسط یکی از خوانندگان «تیزچشم» آثار خود، متوجه فروش آثار جعلی به نام خود شده است.

به گفته وی، این کتاب‌ها دارای عناوینی مشابه موضوعاتی بودند که او معمولاً درباره‌شان می‌نویسد، اما متن طوری نوشته شده که ظاهرا افرادی تلاش کرده‌اند با آموزش سبک کار او به هوش مصنوعی آنها را تولید کنند.

از زمانی که بحث ابزارهای هوش مصنوعی مانند «چت‌چی‌پی‌تی»، که قادرند به آسانی و ارزانی متون پیچیده قانع‌کننده بنویسند، بالا گرفته است، برخی از نویسندگان هشدار می‌دهند که مبادا از این فناوری برای بازتولید آثارشان استفاده شود. برخی هم گفته‌اند که دوست ندارند کارشان برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد.

نویسندگان می‌گویند «هوش مصنوعی مولد» قصد دارد «جایگزین» آنها شود. به گفته آنها، بانیان هوش مصنوعی آثار نویسندگان را بدون اجازه برمی‌دارند و از آنها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، و بعد این فناوری‌های تربیت‌شده را برای جایگزینی نویسندگان واقعی به ناشران و عموم ارائه می‌دهد.

ماه پیش قانونگذاران آمریکایی با اعضای صنایع خلاقه، شامل اتحادیه نویسندگان، برای بررسی پیامدهای استفاده از هوش مصنوعی دیدار کردند. طی یک جلسه کمیته فرعی سنا، کارشناسان خواستار قانونگذاری برای محافظت از نویسندگان در برابر هوش مصنوعی شدند، از جمله ایجاد قوانینی که شرکت‌های تولیدکننده هوش مصنوعی را ملزم به شفافیت درباره نحوه آموزش مدل‌های خود می‌کند.

بیش از ده‌هزار نویسنده نامه‌ای سرگشاده را امضا کرده‌اند که از رهبران صنعت هوش مصنوعی مانند مایکروسافت و سازندگان چت‌چی‌پی‌تی می‌خواهد تا هنگام استفاده از کار نویسندگان برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی، ابتدا رضایت نویسندگان را کسب کنند و به آنها غرامت عادلانه بدهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size