اتاقک‌های خواب ایستاده به ادارات ژاپن می‌آیند

پژوهش‌های علمی متعدد نشان داده‌ که چرت زدن به مدت معین در طول روز می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامت، بهره‌وری و خلاقیت بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با نظر به مزایای علمی اثبات‌شده چرت زدن در طول روز کاری، «کمپانی پلای‌وود کویوجو» ژاپن وسیله‌ای طراحی کرده است تا خوابیدن سر کار برای مدت کوتاه را آسان کند، و اعلام کرده قصد دارد به زودی این وسیله را به بازار ارائه دهد.

«چُرت‌زرافه‌ای» یک اتاقک عمودی است که به کارکنان کمک می‌کند تا در حالت ایستاده، مثل زرافه، بخوابند. این اتاقک به اندازه یک باجه تلفن کوچک است، از ورود صدا جلوگیری می‌کند، و حاوی مجموعه‌ای از پلتفرم‌هاست که بدن انسان را به صورت ایستاده بدون کمترین فشار معلق نگه می‌دارند.

این اتاقک از بیرون شبیه یک انباری عمودی، توالت داخلی، یا اتاق خصوصی برای تماس‌های کنفرانسی به نظر می‌رسد، اما در داخل چیدمانی دقیق از ابزارهایی دارد که بدن انسان را در چهار نقطه در هوا معلق نگه می‌دارند.

ساکن اتاقک که خودش را برای خواب آماده می‌کند، باید با استفاده از ابزارهای داخل اتاقک بدن خود را به شکل یک حرف «زد» انگلیسی درآورد. در این حالت، زانو‌های فرد خم شده و بدنش کمی به جلو متمایل شود، و سر و دستانش بر روی یک میز تاشوی بالش‌مانند قرار می‌گیرد.

چُرت‌زرافه‌ای مجهز به کپسول آتش‌نشانی، آشکارساز دود، پنکه تهویه، نورپردازی با استفاده از چراغ «اِل‌ئی‌دی»، و یک جارختی فلزی برای آویزان کردن لباس ساکن اتاقک است.

به گفته سازندگان، این اتاقک خواب فقط برای ادارات طراحی نشده است. قرار است نسخه‌هایی از این دستگاه در کافه‌های وسط شهر هم نصب شود. کارکنان این مکان‌های بسیار شلوغ خواهند توانستند وسط روز چرتی چنددقیقه‌ای بزنند و خود را برای ادامه کار طاقت‌فرسا آماده کنند.

پژوهش‌های علمی متعدد نشان داده‌ که چرت زدن به مدت معین در طول روز می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامت، بهره‌وری و خلاقیت بگذارد. محققان در سال 2017 دریافتند که چرت‌های کوتاه‌تر از 30 دقیقه می‌تواند احساس خوشبختی را افزایش دهد و عملکرد فرد را بهبود بخشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید