سال 2023 به احتمال گرم‌ترین سال تاریخ است

مدیر ناسا: طبیعت به ما پیامی می‌فرستد که اکنون باید بهتر عمل کنیم پیش از این که برای نجات آب و هوا و به بیان دیگر نجات سیاره ما خیلی دیر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان آب و هوا در دولت آمریکا، دوشنبه 23 مرداد فاش کردند که به احتمال بالای 50 درصد، سال 2023 گرم‌ترین سال تاریخ باشد و افزایش دما در سال آینده نیز بیشتر از سال جاری خواهد بود.

سارا کاپنیک، دانشمند ارشد اداره ملی اقیانوس‌ و اتمسفر آمریکا به خبرنگاران گفت: «سال 2023 تاکنون رتبه سوم را در میان گرمترین سال‌های ثبت‌شده، به خود اختصاص داده است.»

او افزود: «سال 2023 به احتمال 99درصد، مرتبه اول را در میان گرم‌ترین پنج سال ثبت‌شده خواهد داشت و به احتمال تقریباً 50درصد، گرم‌ترین سال تاریخ است.»

پدیده ال‌نینو

گاوین اشمیدت، مدیر انستیتو مطالعات فضایی «گودارد» ناسا، اعلام کرد که چه‌بسا سال آینده به دلیل پدیده «ال‌نینو»، گرمتر از سال جاری باشد.

این پدیده آب و هوایی چرخه‌ای بر روی اقیانوس آرام، باعث افزایش بیشتر دما می‌شود.

اشمیدت افزود: «بزرگترین تاثیر ال‌نینو در سال 2024 رخ خواهد داد. بنابراین به پیش‌بینی ما، نه فقط سال 2023 به طور استثنایی رکورددار گرما است، بلکه سال 2024، گرمتر خواهد بود.»

رصدخانه اروپایی «کوپرنیک» هفته گذشته در مورد تغییرات آب و هوا گزارش داد که ماه جولای، گرم‌ترین ماه ثبت‌شده است و اعداد منتشرشده توسط اداره ملی اقیانوس و اتمسفر آمریکا در دوشنبه با داده‌های اروپایی مطابقت دارد.

اداره ملی اقیانوس و اتمسفر آمریکا اعلام کرد: «میانگین دمای سطح زمین در ماه جولای، 1.12 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین بود که آن را به گرمترین جولای از زمان آغاز ثبت داده‌ها در 174 سال پیش، تبدیل کرد.»

تاثیر بر مردم و زیست‌محیط

این اداره افزود: «دمای سطح جهانی اقیانوس‌ها در ماه جولای برای چهارمین ماه متوالی با تداوم شرایط جوی ناشی از ال‌نینو که از ژوئن آغاز شد، رکورد بی‌سابقه‌ای را ثبت کرد.»

کیت کالوین، دانشمند ارشد ناسا گفت: «تغییرات آب و هوا بر مردم و اکوسیستم‌های سراسر جهان تاثیر می‌گذارد.»

کالوین افزود: «علاوه بر تغییرات دما، شاهد تغییرات دیگری در اقلیم از جمله بالاآمدن سطح آب دریا، کاهش یخ‌های قطب شمال، آتش‌سوزی جنگل‌ها و افزایش بارندگی‌های شدید هستیم.»

بیل نلسون، مدیر ناسا نیز گفت: «روشن است که دمای زمین در حال افزایش است. طبیعت به ما پیامی می‌فرستد که اکنون باید بهتر عمل کنیم، پیش از این که برای نجات آب و هوا و به بیان دیگر نجات سیاره ما، خیلی دیر شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید