کارزار فعالان اقلیمی جوان خاورمیانه و شمال آفریقا؛ از حمایت محلی و جهانی تا «‌COP28»

گزارش«آژانس حفاظت از محیط زیست» (EPA) نشان می‌دهد که اقلیت‌های نژادی و قومی در برابر تأثیرات تغییرات آب‌وهوایی آسیب‌پذیرتر هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

«آیشکا نجیب» که در امارات به دنیا آمده و بزرگ شده است، کارزار اقلیمی خود را از پنج سال پیش آغاز کرد.

به گزارش «العربیه»، او به عنوان یک فعال محیط زیست، عضو کمپین «جمعه‌ها برای آینده»(MAPA) است، گروهی که به دنبال مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی و کمک به کسانی است که بیشتر تحت تأثیر پیامدهای آن هستند.

جنبش «جمعه‌ها برای آینده»، یک جنبش اعتصاب آب‌و‌هوایی به رهبری جوانان است که در سال 2018 آغاز شد.

بر اساس گزارش سازمان ملل در ماه مه سال جاری، تغییرات اقلیمی باعث مرگ بیش از دو میلیون نفر در سراسر جهان و خسارت اقتصادی 4.3 تریلیون دلاری در نیم قرن گذشته شده است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی هواشناسی، از سال 1970 تا 2021 در مجموع 11 هزار و 778 بلای مرتبط با آب و هوا رخ داده است.

نجیب که ابتدا بر روی ماشین‌های پاکسازی و کمپین‌های بازیافت در محله خود کار می‌کرد، اکنون با رویکرد امارات متحده عربی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی همگام شده است.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کار او به عنوان یک فعال نجات زمین این بوده است که مطمئن شود، استراتژی‌های امارات متحده عربی برای مقابله با اثرات گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی برای مردم و برای همه گروه‌های سنی مفید است، چیزی که در مذاکرات آتی «سی‌او‌پی 28» (COP28) امسال در «دبی»، بر روی آن تمرکز خواهد شد.

کنفرانس COP28 قرار است که از 30 نوامبر تا 12 دسامبر در «اکسپو سیتی» دبی برگزار شود و انتظار می‌رود فراگیرترین کنفرانس COP باشد.

سلطان الجابر، نماینده امارات متحده عربی در جریان مذاکرات آب‌و‌هوایی در بروکسل در ژوئیه سال جاری گفت: «کاملا فراگیر بودن، مشخصه ریاست COP28 خواهد بود» و افزود که کشورها تنها با تقویت هر فرد و هر نسل و هر گوشه از جامعه خود در مقابله با تغییرات آب و هوایی موفق خواهند بود.»

الجابر پیش از این گفته بود که کنفرانس آب و هوای مورد حمایت سازمان ملل متحد، اجازه برگزاری مجمعی صلح‌آمیز را می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که صدای همه فعالان آب و هوایی شنیده خواهد شد.

بر اساس گزارش «آژانس حفاظت از محیط زیست» (EPA)، تأثیرات تغییرات آب و هوایی به طور نامتناسبی بر «جوامع محروم» تاثیر می‌گذارد.

گزارش EPA نشان می‌دهد که اقلیت‌های نژادی و قومی در برابر تأثیرات تغییرات آب‌وهوایی آسیب‌پذیرتر هستند.

نجیب به عنوان یک فعال محیط زیست توانسته در جذب مشارکت بیشتر جوانان در COP28 نقش داشته است، در حالی که همزمان با وزارت آموزش امارات متحده عربی برای کمک به توسعه یک برنامه درسی «سبز» در سراسر کشور فعالیت می‌کند.

امارات متحده عربی به شدت به درآمد نفت وابسته است، اما در تلاش است تا با تقویت بخش‌های غیرنفتی از این وابستگی رها شود.

در این راستا کشور امارات تلاش می‌کند تا اهداف آب و هوایی خود از قبیل تبدیل شدن به یک اقتصاد بدون کربن تا سال 2030 را مطابق با اهداف آب و هوایی پاریس که به پیروی از آن متعهد شده است، محقق سازد.

کنشگری نوآورانه و مستقل

گرتا تونبرگ، فعال جوان سوئدی، رهبری تظاهرات جهانی جوانان حامی محیط زیست را برعهده داشته است، با این حال، نجیب و فعال قطری «نیشاد شفیع» به «العربیه» می‌گویند که «این مدل از راه‌اندازی تظاهرات، به سادگی در این منطقه کارساز نیست.»

شفیع می‌گوید:«اجازه دهید که رهبران فعال تلاش نکنند که فعالیت جهانی را در اینجا تکرار کنند، این مدل اینجا کار نمی‌کند.»

در سال 2015، شفیع یکی از بنیانگذاران «جنبش اقلیمی جوانان قطر» بود.

او همچنین به ضرورت آگاهی‌بخشی در میان جوانان در مورد مسائل مربوط به تغییرات آب و هوایی و پیامدهای ناشی از آن، اشاره کرد.

شفیع افزود: «[دولت‌ها] امروز اینجا هستند تا به حرف‌های ما گوش دهند، بنابراین این یک پیروزی بزرگ است.»

برخلاف امارات، قطر متعهد نشده است که به اهداف اقلیمی پاریس برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا 45 درصد تا سال 2030 و به صفر رساندن انتشار خالص تا سال 2050 دست یابد.

رهبران امروز و فردا

«محمد مرای الشیخی»، فعال محیط زیست و مدیر اجرایی شورای جوانان «لیبی» برای تغییرات آب و هوا نیز در مصاحبه با «العربیه» گفت که جوانان باید با دانشمندان، سیاست‌گذاران و رهبران دولت‌ها تعامل داشته باشند زیرا «آنها رهبران امروز و فردا هستند.»

محمد، امیدوار است تغییراتی در سیاست‌های شمال آفریقا ایجاد کند و بودجه مرتبط با مقابله با تغییرات آب و هوایی را افزایش دهد.

بر اساس تخمین بانک جهانی تحت حمایت سازمان ملل، در صورتی که اقدام مشخصی برای تغییرات اقلیمی انجام نشود، تا سال 2050 نزدیک به 90 میلیون نفر در خطر مهاجرت داخلی در شمال آفریقا قرار دارند.

به‌رغم وجود صندوق تغییرات اقلیمی خاورمیانه و شمال آفریقا«منا» (MENA) به رهبری سازمان ملل، کشورهایی مانند لیبی و سوریه هیچ درصدی از این مجموعه را دریافت نمی‌کنند.

همه نگاه‌ها به COP28 به رهبری امارات

محمد، دیدگاهی بدبینانه نسبت به برگزاری COP، کنفرانس آب و هوای سازمان ملل متحد در گذشته دارد.

او می‌گوید که این رویداد سالانه در حال تبدیل شدن به نمایشگاهی مانند نمایشگاه جهانی است.

با این حال او به میزبانی امارات برای COP28 امیدوار است و انتظار دارد که مشارکت عمومی و خصوصی یکی از نتایج کلیدی کنفرانس آب و هوای آتی در دبی باشد.

او همچنین می‌گوید که کشورهای خلیج، از نظر حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی «بسیار بهتر از سایر کشورهای منطقه» عمل می‌کنند.

او این موفقیت را مدیون یک نظام سیاسی سالم می‌داند که امیدوار است روزی در کشورش مستقر شود.

شش کشور عضو شورای همکاری خلیج دارای یک محیط سیاسی نسبتاً با ثبات و ثروت عظیم حاصل از درآمد نفت و گاز هستند.

در عین حال، کشورهایی مانند امارات متحده عربی و پادشاهی سعودی با کمک به منافع تجاری در جهت تنوع اقتصادی و تامین مالی پروژه‌ها برای کشورهای در حال توسعه مانند مصر تلاش می‌کنند.

در حال حاضر، محمد از کشورهای با ثبات مالی خلیج می‌خواهد تا تشکیل صندوقی را برای مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی در کشورهایی نظیر لیبی و سوریه در نظر بگیرند.

«مشارکت‌های دولتی و خصوصی»

شیخ عبدالعزیز بن علی النعیمی، مدیرعامل «موسسه خیریه الاحسان» در عجمان و مشاور محیط زیستی دولت امارات به «العربیه» می‌گوید: «مشارکت‌های دولتی و خصوصی کلید ایجاد تغییرات مرتبط با پایداری در زندگی روزمره ساکنان امارات است.»

این عضو خاندان حاکم در امارت عجمان که با نام «شیخ سبز» شناخته می‌شود، خواستار تقویت مشارکت بین دولت، بخش خصوصی و سازمان‌های غیردولتی شد تا بر موفقیت نتیجه COP28 افزوده شود.

شیخ عبدالعزیز، «آکادمی شیخ سبز» را اداره می‌کند، جایی که تیم او برنامه‌هایی را برای معرفی و آشنایی شرکت‌کنندگان در تمام سنین با طبیعت از طریق گفت‌وگوها، فعالیت‌ها، سفرهای میدانی و جلساتی با محوریت فلسفه، سازماندهی می‌کند.

این متخصص محیط زیست، اکنون در حال ترویج و ترغیب رهبران صنعت محلی است تا هم‌زیستی صنعتی را عادی کنند، فرآیندی که در آن ضایعات و محصولات جانبی یک مؤسسه به مواد خام برای دیگری تبدیل می‌شوند.

کنفرانس آب و هوای COP28 در دبی، برای اولین بار، پیشرفت فعلی وضعیت جهان از زمان تصویب توافقنامه پاریس در سال 2015 را ارزیابی می‌کند تا اهداف را بهتر همسو کند و اقدامات اصلاحی لازم در راستای دستیابی به یک توافق جهانی را تضمین کند.

شمع المزروعی، وزیر امور جوانان امارات متحده عربی، یکی از جوان‌ترین وزرای جهان در زمان آغاز به کار، رهبری هیئت جوانان را بر‌عهده خواهد داشت که به دنبال «توسعه مشارکت جوانان در فرآیندهای بین‌المللی مذاکرات آب و هوایی با ارائه ظرفیت‌سازی قوی برای 100 نماینده جوان و تأمین مالی کامل آنها برای شرکت در COP28 است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید