کشف چرخه زمین‌شناسی 36 میلیون‌ساله که باعث تنوع زیستی می‌شود

محققان معتقدند که این چرخه‌های زمین‌شناسی که به تغییر سطح دریا می‌انجامند، حداقل 250 میلیون سال قدمت دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تحقیقات جدید دانشمندان استرالیایی نشان داد که حرکت لایه‌های تکتونیک زمین، که منجر به افزایش و کاهش سطح دریا طی دوره‌های طولانی می‌شود، به طور غیرمستقیم در چرخه‌های 36 میلیون‌ساله به ایجاد تنوع زیستی گسترده می‌انجامد.

محققان معتقدند که این چرخه‌های زمین‌شناسی که به تغییر سطح دریا می‌انجامند، حداقل 250 میلیون سال قدمت دارند، و این کشف جدید ایده‌های قبلی درباره اینکه چرا گونه‌های زیستی در دوره‌های طولانی تغییر کرده‌اند را به چالش می‌کشد.

افزایش و کاهش سطح آب دریاها باعث ایجاد زیستگاه‌های مختلف آبی-خاکی در مناطق مختلف زمین می‌شود، که فرصت‌هایی برای ارگانیسم‌های آب‌زی و خشکی‌زی فراهم می‌کند تا توسعه پیدا کنند. مطالعه سوابق فسیلی این مناطق مشخص کرد که تغییرات مذکور منجر به پیدایش انواع جدید حیات می‌شود.

چرخه 36 میلیون ساله از منظر تکتونیک منجر به ایجاد تغییرات عمیق در کف دریا می‌شود، که باعث ایجاد تحولات در حوضه‌های اقیانوسی و انتقال تکتونیکی آب به عمق زمین می‌شود. این‌ها به نوبه خود به نوسانات در غرق‌آب شدن و خشک شدن قاره‌ها می‌انجامد، و طی دوره‌های نسبتا طولانی دریاهای کم‌عمقی ایجاد می‌کند که مکان‌های مناسبی برای تنوع زیستی هستند.

تیم دانشمندان استرالیایی پژوهش خود را بر روی کشف چرخه‌های مشابه در تغییرات سطح و کف دریا، مکانیسم‌های داخلی زمین، و سوابق فسیلی دریایی در منطقه استرالیا و اقیانوسیه و دیگر مناطق جهان متمرکز کرد.

«سازند وینتون کرتاسه» در کوئینزلند، که به دلیل مجموعه فسیل‌های دایناسوری موجود در آن مشهور است، نمونه بارز این پدیده است که چگونه تغییر سطح دریا به شکل گرفتن زیست‌بوم‌های مختلف می‌انجامد و بر تنوع زیستی تأثیر می‌گذارد.

کاهش و افزایش سطح دریا که به غرق‌آب شدن بخش‌های بزرگی از خشکی استرالیا انجامید، زیست‌بوم‌های منحصر به فردی در دریاهای کم‌عمق ایجاد کرد که به زیستگاه گونه‌های جدید و مختلف گیاهی و جانوری تبدیل شد.