دمای سیاره زمین به بالاترین میزان ثبت شده رسید

جولای گرم‌ترین ماه با «عواقب وخیم» برای سیاره زمین بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرویس تغییرات آب و هوایی «کوپرنیک» اتحادیه اروپا «سی3‌اس»، اعلام کرد که جولای (ماه گذشته) گرم‌ترین ماه ثبت شده روی سیاره زمین بود.

به گزارش «یورو نیوز»، در ماه گذشته، میانگین دما تقریباً یک سوم درجه بالاتر از رکورد قبلی ثبت شده در سال 2019 بود.

آمریکای جنوبی و بسیاری از نقاط قطب جنوب، دمای بسیار بالاتر از میانگین را تجربه کردند و کشورهای سراسر نیمکره شمالی، از جمله در جنوب اروپا، شاهد موج گرمای شدید بودند.

محاسبات روز سه‌شنبه تأیید می‌کند که کره زمین به مدت 29 روز از 3 تا 31 جولای، شاهد بالاترین درجه حرارت از زمان شروع ثبت دما در اتحادیه اروپا در سال 1940 بوده است.

ماه گذشته، همچنین شاهد گرم‌ترین روز جهان در 6 جولای بودیم که دمای هوا به میانگین 17.08 درجه سانتیگراد رسید که رکورد قبلی ثبت شده در آگوست 2016 را شکست.

همچنین رکوردها برای دمای جهانی سطح دریاها نیز شکسته شد که به گفته دانشمندان این می‌تواند «عواقب وخیم» به دنبال داشته باشد.

موج گرمای دریایی ماه گذشته در دریای مدیترانه، کارائیب و آب‌های جنوب گرینلند نیز مشاهده شد.

سامانتا برگس، معاون مدیر سرویس تغییرات آب و هوایی «کوپرنیک» اتحادیه اروپا به یورونیوز گفت: «این نشان‌دهنده ضرورت تلاش‌های جدی و بلندپروازانه برای کاهش انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای است که محرک اصلی این رکوردها هستند.»

به گفته او، «این رکوردها عواقب ناگواری هم برای مردم و هم برای سیاره‌ زمین دارد.»

سرویس «سی3‌اس» همچنین نسبت به افزایش بیشتر گرمایش زمین در ماه‌های آینده هشدار داده و افزوده است: «پدیده آب و هوایی «ال نینو»، اثرات تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان را تشدید می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size