تلاش دانشمندان بریتانیایی برای ساخت واکسن بیماری «ایکس»

به گفته برخی دانشمندان، بیماری «ایکس» می‌تواند از بروز جهش ژنتیکی در ویروس‌های آنفولانزا مانند جهشی که منجر به ظهور سرخک کشنده اسپانیایی در آغاز قرن بیستم و مرگ حدود 25 میلیون نفر شد، ایجاد شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن که سازمان جهانی بهداشت، یک پاندمی نوظهور موسوم به «بیماری ایکس» را در فهرست همه‌گیری‌های جهانی قرار داد، به‌رغم ابهامات موجود در خصوص چگونگی ظهور و گسترش آن، برخی دانشمندان در سراسر جهان، بسیج شدند تا واکسنی برای این بیماری بسازند.

دانشمندان بریتانیایی، ساخت واکسن‌هایی برای مقابله با این بیماری همه‌گیر آتی مرموز موسوم به «بیماری ایکس» را آغاز کردند.

جلوگیری از پاندمی

نزدیک به 200 دانشمند در آزمایشگاه‌های «پورتون داون» برخوردار از امنیت بالا در ویلتشایر که توسط آژانس امنیت بهداشت بریتانیا اداره می‌شود، در این راستا کار می‌کنند.

پروفسور دام جنی هریس، مدیر آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا «یو.کی.اچ.اس.ای» به «اسکای نیوز» گفت: «می‌کوشیم مطمئن شویم که کشور در صورت شیوع بیماری جدید «ایکس» از آمادگی برخوردار است.»

او افزود: «امیدواریم بتوانیم از همه‌گیری جلوگیری کنیم اما اگر موفق نشدیم، باید اقدامات لازم را انجام دهیم. به همین دلیل است که عملا ساخت واکسن‌ها و درمان‌ها برای ریشه‌کن کردن آن را آغاز کردیم.»

به گفته پروفسور هریس، «تغییرات آب و هوایی و جابجایی جمعیت، احتمال ابتلا به همه‌گیری دیگر پس از کرونا را بالا برده و شاهد افزایش خطرات در سطح جهانی هستیم.»

برخی دانشمندان پیشتر اعلام کردند که بیماری «ایکس» می‌تواند از جهش در ویروس‌های آنفولانزا مانند جهشی که منجر به ظهور سرخک کشنده اسپانیایی در آغاز قرن بیستم و مرگ حدود 25 میلیون نفر شد، ایجاد شود.

به گفته دانشمندان، این بیماری چه‌بسا حاصل جهش ویروسی باشد که باعث آنفولانزای پرندگان می‌شود. اگرچه این نوع ویروس فقط در بین حیوانات منتقل می‌شود، اما جهش در ساختار ژنتیکی ویروس ممکن است باعث انتقال آن به انسان شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size