ماجرای خرس انسان‌نما در باغ‌وحش چین چیست؟

خرس‌های آفتابی مادر گاهی اوقات بچه‌شان را روی دو دست بلند می‌کنند و روی پاهای خود راه می‌روند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هفته پیش، سرپا ایستادن کامل یک خرس کوچک در باغ‌وحش هانگژو در چین، که چین‌ و چروک پوست پشتش را آشکار کرد، به این شایعه گسترده دامن زد که باغ‌وحش چینی برای جذب توریست‌ها به یک انسان لباس خرس پوشانده است.

کار به جایی کشید که مسئولان باغ‌وحش مجبور شدند از قول خرس کوچک بیانیه‌ای صادر کنند و بگویند که هیچ حقه‌ای در کار نبوده است، و آن موجود شگفت‌انگیز شیرین‌کار واقعا خرس است.

در پی این وقایع، کارشناسان حیات وحش از سراسر جهان موضع‌گیری کرده و درباره خرس کوچک به اظهار نظر پرداختند. حقیقت این است که «خرس آفتابی مالایایی» در بین هشت گونه عمده خرس شناخته‌شده روی کره زمین، کمتر از همه شناخته ‌شده است.

این خرس نام خود را از توده‌ خز سفید یا زرد روی سینه‌اش می‌گیرد، که می‌تواند به عنوان خورشید در حال طلوع یا هلال ماه تفسیر شود. شکل این خورشید یا هلال برای هر خرس آفتابی منحصر به فرد است.

خرس‌های آفتابی کوچکترین خرس‌های جهان هستند. آنها فقط بین 27 تا 68 کیلوگرم وزن، و بین 122 تا 152 سانتیمتر قد دارند. در مقام مقایسه، خرس‌های سیاه ممکن است تا 250 کیلوگرم، و خرس‌های گریزلی بیش از 320 کیلوگرم وزن داشته باشند. این در جایی است که بزرگترین خرس‌های قطبی تا 770 کیلو وزن دارند.

خرس آفتابی با زبان 25 سانتیمتری خود صاحب درازترین زبان در میان خانواده خرس‌هاست، و این رکورد حتی در کتاب گینس ثبت شده است. خرس از زبان دراز خود برای بیرون کشیدن عسل از کندوی زنبور استفاده می‌کند، که باعث شده در مالزی و اندونزی به آن «خرس عسل» لقب بدهند.

خرس‌های آفتابی مادر گاهی اوقات بچه‌شان را روی دو دست بلند می‌کنند و روی پاهای خود راه می‌روند. این حرکت به قدری انسانی است که بارها باعث شده است مردم فکر کنند خرس در حقیقت انسانی در لباس مبدل است.

برای چین‌های پشت خرس هم دلایل زیستی وجود دارد. این چین‌ها حیوان کوچک را در برابر گازهای عمیق شکارچیان محافظت می‌کند، و در موقع مبارزه با همنوعان خود نیز به آنها کمک می‌کند تا با زخم‌های کمتری از نبرد بیرون بیایند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size