خواص شگفت‌انگیز گردوی پکان

مصرف گردوی پکان، از عدم تعادل در دستگاه گوارش کاسته و می‌تواند منجر رفع التهاب و دشواری هضم عذا شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروهی از پژوهشگران، دلیلی را برای قراردادن گردوی پکان به عنوان یک «سوپرفود» ارائه دادند که نشان می‌دهد، این نوع گردو از خواص شگفت‌انگیزی برخوردار است.

به گزارش مجله «ام.دی.پی.آی»، پژوهشگران ایالات متحده و مکزیک دریافته‌اند که مصرف پکان، می‌تواند به شکلی موفقیت‌آمیز، اثرات منفی رژیم غذایی پرچرب را کاهش دهد.

بر مبنای همین گزارش، مصرف پکان، از عدم تعادل در دستگاه گوارش کاسته و می‌تواند منجر رفع التهاب و دشواری هضم عذا شود.

محققان، پژوهشی 18 هفته‌ای روی موش‌های آزمایشگاهی انجام دادند که طی آن، گروه مصرف‌کننده رژیم غذایی پرچرب، پکان کامل دریافت کرده و گروهی دیگر با رژیم غذایی مشابه حاوی پلی فنول‌های عصاره پکان تغذیه شدند.

کاهش کلسترول و انسولین

در این پژوهش، خوردن پکان کامل و مکمل غذایی باعث کاهش چشمگیر توده چربی، کلسترول خون و انسولین شد.

کاهش چربی کبد

پکان همچنین فعالیت متابولیک را در بافت چربی افزایش و چربی کبد را پائین آورد، به خصوص که عدم تعادل در متابولیسم و تراکم چربی کبدی، نقش زیادی در وضعیت‌های مزمن مانند بیماری کبد چرب ایفا می‌کند.

لوئیس سیسنروس زوالوس، استاد علوم باغبانی و غذایی در تگزاس، گفت: «تعداد بیماران مبتلا به چاقی و دیابت در جامعه معاصر در سراسر جهان، به دلیل گرایش به مصرف رژیم غذایی پرچرب، به عنوان یکی از دلایل اصلی این بیماری‌ها در کنار سبک زندگی و استعداد ژنتیکی، در حال افزایش است.»

اسیدهای چرب و ویتامین‌ها

پکان سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه و فیبر و همچنین ویتامین «آ» و «ایی» مفید برای قلب و برخی از أنواع ویتامین« بی»، پتاسیم، فسفر، منیزیم، کلسیم و روی است.

این پژوهش به مجموعه کارهای متعددی اضافه می‌شود که بر فواید «آجیل» متمرکز شده است.

بر أساس این پژوهش، فردی با وزن 59 کیلوگرم باید روزانه 22 تا 25 و نیم دانه گردوی پکان یا 21.6 تا 36 گرم آرد پکان بدون چربی بخورد و 20 دانه و نیم پکان، حاوی حدود 196 کالری است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size