قطب جنوب به اندازه مساحت آرژانتین یخ از دست داده است

یخ دریا بیشینه نور خورشید که به زمین می‌رسد را دوباره به فضا بازمی‌گرداند، و بدین ترتیب باعث خنک ماندن زمین می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که نیمکره شمالی یک موج گرمای تابستانی رکوردشکن را تجربه می‌کند، نیمکره جنوبی در دل زمستان در حال شکستن رکورد خطرناک مشابهی است که آینده سیاره را زمین را تحت تاثیر قرار خواهد داد. قطب جنوب 2.6 میلیون کیلومتر مربع یخ دریایی از دست داده است که به اندازه مساحت آرژانتین است.

امسال میزان یخ دریایی به نزدیک سطوح مورد انتظار بازنگشته است، و از زمان شروع آمارگیری در 45 سال پیش در پایین‌ترین سطح قرار دارد. نسبت به رکورد زمستانی قبلی در سال 2022، میزان یخ قطب جنوب حدود 1.6 میلیون کیلومتر مربع کاهش یافته است.

دانشمندان این پدیده را «بسیار استثنایی» توصیف کرده‌اند. به گفته آنها، چنین وضعیتی چنان نادر است که شانس اتفاق افتادن آن تنها یک بار در طول چندین میلیون سال است.

بر اساس مشاهدات علمی و هواشناسی، روند کاهش یخ دریایی قطب جنوب از سال 2016 آغاز شد. تنوع آب و هوایی طبیعی که در طول سال اتفاق می‌افتد، روی مقدار یخ دریایی تاثیرگذار است. با این حال، بسیاری از دانشمندان بر این باورند که ناپدید شدن یخ‌ها در دوران حاضر تحت تاثیر تغییرات شدید اقلیمی است.

به گفته دانشمندان، سیستم آب و هوایی قطب جنوب همیشه بسیار متغیر بوده است. اما این مرتبه میزان تغییر آنقدر شدید است که به نظر می‌رسد چیزی بنیادی طی دو سال اخیر تغییر کرده است. این تغییر به‌ویژه امسال چشمگیر شده است، به‌طوری که با تمام سالیان 45 سال اخیر تفاوت دارد.

یخ‌های دریایی قطب جنوب از منظر زیستی مهم هستند، چرا که به تنظیم دمای سیاره زمین کمک می‌کنند. بنابراین ناپدید شدن آنها می‌تواند اثرات زنجیره‌ای بسیار فراتر از قطب جنوب ایجاد کند.

یخ دریا بیشینه نور خورشید که به زمین می‌رسد را دوباره به فضا بازمی‌گرداند، و بدین ترتیب باعث خنک ماندن زمین می‌شود. وقتی که یخ‌های قطبی آب شوند، سطح تیره زمین و آب‌های تاریک اقیانوسی بیشتر نور خورشید را جذب می‌کنند و باعث گرمایش زمین می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید