خطرات مرگبار گرمای شدید برای سلامتی انسان

هنگامی که دمای داخلی بدن انسان به حدود 40 درجه سانتیگراد می‌رسد، بدن از درون شروع به «ذوب شدن» می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جف گودل، روزنامه‌نگار اهل تگزاس، در کتاب جدید خود تحت عنوان «گرما قاتل درجه یک توست» هشدار می‌دهد که افزایش دمای زمین، سیاره را وارد دوران اقلیمی جدیدی کرده است که پیامدهای وخیمی برای زمین و انسان دارد.

به گفته این روزنامه‌نگار، ما این روزها در حال خداحافظی با الگوی آب و هوایی هستیم که با آن بزرگ شده‌ایم. شتاب تغییرات اقلیمی به حدی شدت گرفته است که می‌توانیم امواج گرما را به صورت ملموس حس کنیم. و این همان پدیده‌ای است که ژوئیه امسال را به گرم‌ترین زمان در طول تاریخ ثبت‌شده تبدیل کرده است.

بر اساس تحقیقات گودل، آنچه تحت شرایط گرمای شدید برای بدن انسان اتفاق می‌افتد «وحشتناک» است. هنگامی که دمای داخلی بدن انسان به حدود 40 درجه سانتیگراد می‌رسد، که تنها 6 یا 7 درجه بالاتر از حد طبیعی است، بدن از درون شروع به «ذوب شدن» می‌کند.

غشاهای سلولی اطراف سلول‌ها شروع به ذوب شدن می‌کنند. پروتئین‌هایی که بسیاری از عملکردهای درون این سلول‌ها را کنترل می‌کنند، که دارای لایه‌های پیچیده‌ای هستند که تعیین می‌کنند سلول‌ها باید چه کاری انجام می‌دهند، شروع به وا رفتن می‌کنند. بدن انسان از درون شروع به از هم پاشیدن می‌کند.

به همین دلیل است که وقتی افراد دچار گرمازدگی می‌شوند و به خاطر این قضیه در بیمارستان بستری می‌شوند، حتی اگر از مرگ نجات پیدا کنند، بعضی وقت‌ها دچار آسیب‌های دائمی به کلیه‌ها یا سایر اندام‌های داخلی خود می‌شوند.

دلیل این پدیده این است که در اثر گرمازدگی بعضی از ساختارهای سلولی اندام‌های درونی بدن شروع به ذوب شدن می‌کنند و چنین چیزی بعضا برگشت‌ناپذیر است. به همین خاطر است که حتی اگر از گرمازدگی جان سالم به در ببرید، باز هم ممکن است دچار آسیب دائمی شوید.

گودل در کتاب خود توصیه می‌کند که لازم است جوامع انسانی برای مقابله با موج گرمای شدید به انرژی خورشیدی و دیگر «انرژی‌های تجدیدپذیر» بهای بیشتری بدهند و منابع کلاسیک را به تدریج بازنشست کنند.

دلیل چنین توصیه‌ای این است که در جایی که نیروگاه‌های با منابع سنتی انرژی مثل سوخت‌های فسیلی معمولا در برابر افزایش دما دچار نقص می‌شوند و بعضا از کار می‌افتند، باتری‌های خورشیدی تحت حرارت شدید حتی بهتر کار می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید