آیا «کُره لاس‌وگاس» انقلابی در موسیقی و سینما رقم می‌زند؟

فلسفه بنیادی ساخت کره لاس‌وگاس این بود که سازندگان می‌خواستند یک تجربه سه‌بعدی بدون استفاده از عینک سه‌بعدی ایجاد کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رویدادهای موسیقی معمولا در استادیوم‌ها برگزار می‌شوند، اما کارشناسان می‌گویند افتتاح «کُرهٔ لاس‌وگاس» در اواخر ماه سپتامبر امسال احتمالا انقلابی در صنعت موسیقی و سینما رقم خواهد زد.

این ساختار کروی‌شکل که دستاورد هفت سال کار مداوم است، و با بودجه‌ای بیش از دو میلیارد دلار ساخته شده است، 158 متر عرض و 122 متر ارتفاع دارد، و هدف سازندگان آن این است که تمام جنبه‌های تجربه سینمایی و موسیقی زنده را بازآفرینی کند.

این کره می‌تواند 17600 نفر را در خود جای دهد، که 10000 نفرشان در صندلی‌های ویژه با وسایل واکنش حسی (هَپتیک) می‌نشینند. هر کدام از صندلی‌ها در حقیقت یک بلندگوی فرکانس‌پایین هستند که با صدا به ارتعاش درمی‌آیند. همچنین ابزاری برای شلیک هوای سرد و گرم و عطر به چهره کرسی‌نشین وجود دارد.

صفحه نمایش عظیمی با رزولوشن شانزده‌هزار در شانزده‌هزار پیکسل سقف و دیوارهای کره را می‌پوشاند، و طرز قرار گرفتن آن نوع جدیدی از فیلمبرداری را طلب می‌کند که هنوز در مراحل توسعه است. گفته می‌شود دارن آرونوفسکی، فیلمساز بزرگ آمریکایی، در حال کارگردانی اولین فیلم با تکنولوژی ویژه برای پخش در کره است.

کره لاس‌وگاس طوری طراحی شده تا بتواند امواج صوتی را به‌طور دقیق در هر نقطه از آن که مدیران فنی کره می‌خواهند متمرکز کند. بدین ترتیب، مثلا اگر فیلمی در این کره پخش بشود، مردم می‌توانند بدون اینکه از گوشی و هدفون استفاده کنند، در همانجایی که نشسته‌اند فیلم را به زبان انگلیسی یا اسپانیایی تماشا کنند.

به گفته سازندگان، فلسفه بنیادی ساخت کره لاس‌وگاس این بود که آنها می‌خواستند یک تجربه سه‌بعدی بدون استفاده از عینک سه‌بعدی ایجاد کنند. در حال حاضر این عینک‌ها معمول‌ترین وسایل ایجاد تجارب سه‌بعدی هستند، اما حسی که ایجاد می‌کنند عموما فقط بصری و بعضا صوتی است، و البته فرد نمی‌تواند با استفاده از آنها تجارب خود را با دیگران به اشتراک بگذارد. کره لاس‌وگاس قصد دارد این امکان را برقرار کند، و بسیار فراتر از فناوری سه‌بعدی فعلی برود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size