«باربی» پرفروش‌ترین فیلم بعد از پاندمی کرونا شد

منتقدان و بینندگان فیلم باربی را ستوده‌اند، و طنز کم‌نظیر اجتماعی آن و ساختارشکنی‌اش درباره جنسیت‌زدگی و سرمایه‌زدگی را تحسین کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«باربی» در افتتاحیه آخر هفته خود به پرفروش‌ترین فیلم از زمان آغاز همه‌گیری کرونا تبدیل شد، چندین رکورد شکست، و پیش‌بینی می‌شود که چندین رکورد تجاری دیگر را در دوران اکران خود که تازه آغاز شده است بشکند. این فیلم تا 25 ژوئیه 382.4 میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است.

فیلم بر اساس شخصیت‌های محبوب کمپانی عروسک‌سازی آمریکایی «مَتِل» ساخته شده است، و حول محور «باربی کلیشه‌ای» با بازی مارگو رابی، و «کِن کلیشه‌ای» با بازی رایان گازلینگ می‌گردد. باربی کلیشه‌ای یک عروسک بلوند است که فقط به مُد و لباس و آرایش فکر می‌کند، و کن دوست‌پسر نه‌چندان نزدیک اوست که کارش فقط ایستادن در ساحل است.

باربی کلیشه‌ای یک شب وسط مهمانی رقص با بقیه باربی‌ها در «سرزمین باربی‌ها» دچار افکار اگزیستانسیالیستی می‌شود و درباره مرگ حرف می‌زند و همه را شوکه می‌کند. فردای آن روز هم پاهایش که همیشه به حالت نوک‌انگشتی است تا به کشف پاشنه‌بلند بخورد، صاف می‌شود و کامل روی زمین قرار می‌گیرد.

«باربی عجیب» که دنیادیده است، به باربی کلیشه‌ای می‌گوید احتمالا دختری که در دنیای واقعی با او بازی می‌کند دچار افکار تیره و تار شده است، و باربی باید برود و او را پیدا کند و دلیل این تغییرات را کشف کند. باربی با اکراه راهی سفر دور و دراز می‌شود، و کن هم قاچاقی با او می‌رود.

هنگامی که باربی و کن به لس‌آنجلس می‌رسند، متوجه می‌شوند که دنیای واقعی با دنیای آنها زمین تا آسمان تفاوت دارد. در این دنیا مردها بیشتر در مرکز توجه هستند و معمولا بهترین مشاغل را در اختیار دارند، و زن‌ها عموما در نقش‌های حاشیه‌ای ظاهر می‌شوند و از مردها پشتیبانی می‌کنند، که دقیقا همان نقشی است که برای کن در دنیای باربی‌ها در نظر گرفته شده است.

کن با دانشی که از دنیای واقعی کسب کرده است به دنیای باربی‌ها برمی‌گردد و علیه حکومت باربی‌ها کودتا می‌کند و قصد دارد «مردسالاری» را بر آنجا حاکم کند، و باربی با دانش جدیدی که درباره خودش و دنیای واقعی به دست آورده است سعی می‌کند تعادلی در دنیای باربی‌ها برقرار کند.

منتقدان و بینندگان به یک اندازه فیلم باربی را ستوده‌اند، و طنز کم‌نظیر اجتماعی آن و ساختارشکنی‌اش درباره جنسیت‌زدگی و سرمایه‌زدگی در غرب را تحسین کرده‌اند، و احتمال می‌دهند که این فیلم امسال جوایز هنری بسیاری را درو کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید