سکویای غول‌پیکر؛ عظیم‌الجثه‌ترین درخت جهان

کهن‌ترین فسیل‌های شناخته‌شده چوب‌سرخ بیش از 200 میلیون سال قدمت دارند و به دوره ژوراسیک بازمی‌گردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«سکویای غول‌پیکر» عظیم‌الجثه‌ترین درخت جهان است. عموم آنها بین 75 تا 90 متر طول دارند، و در مواردی حتی تا 100 متر رشد می‌کنند. این درختان عظیم معمولا تا 3000 سال زنده می‌مانند.

اگرچه ارتفاع سکویا چشمگیر است، اما شگفتی اصلی در اندازه بدنه آن است. قطر بسیاری از این درختان در نزدیکی زمین حدود نه متر است، که محیط آنها را به حدود 30 متر می‌رساند.

سکویای غول‌پیکر که تحت عنوان «چوب‌سرخ سی‌یرا» نیز شناخته می‌شود، عموما در محدوده رشته‌ کوه‌های سیرا نوادای کالیفرنیا در ارتفاعات 1400-2150 متری از سطح دریا یافت می‌شود.

درخت‌های چوب‌سرخ زمانی در سرتاسر نیمکره شمالی رشد می‌کردند. کهن‌ترین فسیل‌های شناخته‌شده چوب‌سرخ بیش از 200 میلیون سال قدمت دارند و به دوره ژوراسیک بازمی‌گردند. امروزه آخرین بازماندگان سکویاهای غول‌پیکر روی زمین در 73 درخت‌زار در دامنه‌های غربی سیرا نوادا پراکنده هستند.

انسان مدرن اولین بار درخت سکویای غول‌پیکر را در سال 1852 در کالیفرنیا، در جایی که بعدا به «پارک ایالتی درختان بزرگ کالابراس» تبدیل شد کشف کرد. اولین این درختان به نام «درخت کشف»، که بعدا معلوم شد حدود 1244 سال قدمت داشته است، متأسفانه در سال 1853 قطع شد. پایه این درخت به قدری بزرگ بود که مدتی از آن به عنوان سکوی رقص استفاده کردند.

از آنجایی که سکویای غول‌پیکر به آب بسیار زیادی برای زنده ماندن و رشد کردن نیاز دارد، فقط در جاهایی یافت می‌شود که دسترسی به آب آسان است. به همین دلیل است که این درختان شگفت‌انگیز عموما در ارتفاعات سیرا زندگی می‌کنند که بارندگی برف سنگین در آنجا طی ماه‌های سرد سال ذخایر آبی بزرگی ایجاد می‌کند.

بر خلاف اکثر درختان دیگر، آتش‌سوزی برای سکویای غول‌پیکر مفید و حتی ضروری است. نهال‌های سکویا برای شکوفایی به خاک غنی از مواد مغذی، مقدار زیادی نور خورشید، و منطقه‌ای عاری از رقابتِ گیاهان دیگر نیاز دارند. آتش‌سوزی‌های دوره‌ای تمام این شرایط را فراهم و فضا را برای رشد سکویای غول‌پیکر مساعد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size