تصاویر اشیاء عجیب در سطح مریخ که ساخت انسان نیست

کارشناسان تخمین می‌زنند که سیاره سرخ، حاوی 7119 کیلوگرم زباله‌ با منشأ انسانی در سطح خود است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اخبار عجیب مربوط به مریخ، این بار به شکلی خاص متمایز از اخبار پیشین در خصوص سیاره قرمز است، چرا که منبع آن، دانشمندانی از «ناسا»، دانشگاه‌های اروپایی و انستیتوهای علمی آمریکایی هستند.

خلاصه این اخبار از این قرار است که مریخ‌نورد «کیوریاسیتی» که از اواسط سال 2012 بر روی سطح سیاره سرخ، فرود آمده، آوریل گذشته عکس‌هایی را مخابره کرد که به نظر می‌رسد ردیفی از میخ‌ها، صفحات و کوه‌های برجسته در سطح دهانه «گاله» به قطر 154 کیلومتر در مریخ باشند.

آنچه در این تصاویر دیده می‌شود، توسط دکتر ناتالی کابرول، اخترزیست شناس فعال در مرکز تحقیقات «ایمز» وابسته به «ناسا» و همچنین در انستیتو«ستی» ویژه جستجوی موجودات فرازمینی هوشمند، به عنوان عجیب‌ترین سنگ‌هایی که او در طول 20 سال مطالعه سیاره سرخ، دیده بود، در نظر گرفته شده است.

یک مقاله تحقیقاتی جدید که در ژورنال «آستروبیولوژی» منتشر شده است، نتیجه می‌گیرد که این اشکال، ممکن است «خارهای شنی» شبیه به آنهایی باشند که در ماسه‌های پر از آب در جریان زمین‌لرزه‌های به بزرگی 7 ریشتر یا بیشتر روی زمین تشکیل می‌شوند.

با این حال، محققان با تذکر این که « این احتمال که این اشیاء تکه‌ای از یک فضاپیمایی فرازمینی باشند را نمی‌توان با قطعیت مطلق رد کرد»، خاطرنشان کردند که آنچه در این تصاویر به‌عنوان چرخ، محور و حوزه ویرانه‌های سفینه، دیده می‌شود در قسمت دیگری از این دهانه، تصویربرداری شده است.

زمین‌لرزه شدید در مریخ

ریجارد ارمسترانگ استاد دانشگاه «آستون» بر این باور است که این نشانه‌ها دال بر فعالیت‌های ناشی از زمین لرزه در مریخ است و اشکال چرخ‌مانند، پدیده‌ای جداگانه است.

در تصاویر گرفته شده توسط «کیوریاسیتی»، دست کم 6 سنگ با برجستگی‌های عجیب از جمله یک سنگ با 11 برجستگی با فواصل مساوی دیده می‌شوند،. اشیای گوه‌ای شکل شبیه دندان عاج کوسه نیز دیده می‌شود.

علاوه بر صفحات، که به نظر می‌رسد حاوی میخ‌های تعبیه‌شده هستند«که بعید است ساخته دست بشر باشند» بلکه گمان می‌رود این اشیاء عجیب، استخوان‌های فسیلی ماهی، استخوان‌های دایناسور یا نتیجه بادهای مریخی هستند.

بسیاری نیز پیشنهاد کردند که این اشیاء می‌تواند بقایای یک سفینه تخریب‌شده یا تجهیزات دورریخته شده باشد، به ویژه از آنجایی که حداقل 10 فضاپیما به روی مریخ سقوط کرده یا تماس خود را با این سیاره از دست داده‌اند.

نباید فراموش کرد که بخش‌های کوچکی از «کیوریاسیتی» نیز بر روی سیاره سقوط کرده است، بنابراین کارشناسان تخمین می‌زنند که سیاره سرخ، حاوی 7119کیلوگرم زباله‌ با منشأ انسانی در سطح خود است.

البته در این گزارش آمده است که به گفته کارشناسان اشیاء مشاهده شده در سطح مریخ، شباهت چندانی با فضاپیماهای ساخت بشر ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید