«ناسا»: جولای 2023 احتمالا گرمترین ماه کره زمین طی هزاران سال باشد

این هشدارها در حالی است که گرمای شدید، بخش‌های وسیعی از اروپا، آسیا و آمریکای شمالی را فرا گرفته و دمای بسیار بالا در روزهای اخیر، به بروز آتش‌سوزی‌های شدید انجامیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بی‌تردید دمای بالای هوا در سال جاری، توجه دانشمندان را به بررسی این پدیده و کشف علل آن جلب کرده است؛ چرا که امواج گرمای کنونی، نشانه‌ای گویا بر شتاب‌گیری محتمل تغییرات اقلیمی است.

به گزارش مجله «اکونومیست»، دما در نیمکره شمالی افزایش یافته و زمین، سریع‌تر از آب روی سطح سیاره، گرم شده است. همچنین انتظار می‌رود، دما در دوره آخر فصل تابستان جاری، شاهد یک‌سری افزایش باشد که چه‌بسا برای دوره‌های طولانی بی‌سابقه، ادامه یابد.

خطر تهدیدگر

کارشناسان خاطرنشان کردند که این تغییرات به دلیل خشکسالی و دمای بالا، تهدیدی برای سبک زندگی انسان‌ و جانوران به شمار می‌آید

به گفته آنها گرما احتمالاً در ماه‌های آینده به دلیل تداوم پدیده «ال‌نینو»، افزایش خواهد یافت.

این کارشناسان همچنین تاکید داشتند که براساس آخرین نمودار رصد آب و هوایی، منحنی دمای سطح اقیانوس، این روزها بالاتر از همیشه است.

بر اساس گزارش اداره اقیانوس شناسی و جوی ایالات متحده «ان او ای ای»، چهل و چهار درصد سطح اقیانوس‌ها و دریاها در حال حاضر با موج گرمای دریایی مواجه است که رکوردی جدید از زمان آغاز رصدها در سال 1991 به شمار می‌آید.

گرم‌ترین ماه جهان

به گفته گافین اسمیت، دانشمند ارشد آب و هوا در «ناسا»، جولای 2023 به احتمال زیاد، گرمترین ماه در جهان در طول صدها سال اگر نگوئیم هزاران سال، به شمار می‌آید.

او در نشست «ناسا» با خبرنگاران اعلام کرد اگرچه نتایج این رصدها، اندکی با یک‌دیگر متفاوتند اما افزایش شدید دما، به وضوح قابل مشاهده است که به احتمال بالا، در گزارش‌های ماهانه دقیق‌تر منتشر شده توسط آژانس‌های آمریکایی، متعاقبا منعکس خواهد شد.

او با این بیان که «در سراسر جهان، شاهد تغییرات بی‌سابقه‌ای هستیم و موج گرما در آمریکا، اروپا و چین در حال شکستن رکوردها از چپ، راست و مرکز است»، گفت: «این تاثیرات را نمی‌توان تنها به پدیده ال‌نینو نسبت داد.»

هشدارهای اسمیت در حالی است که گرمای شدید همچنان، بخش‌های وسیعی از اروپا، آسیا و آمریکای شمالی را فرا گرفته و دمای بسیار بالا در روزهای اخیر، به بروز آتش‌سوزی‌های شدید جنگلی انجامیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم